• 2018-10-18

Eter Krzysztofa Zanussiego podbija festiwale filmowe

Nowy film Krzysztofa Zanussiego Eter miał swoją premierę na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie walczył o Złote Lwy w Konkursie Głównym. W ubiegłym tygodniu został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan i 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, na którym publiczność miała okazję spotkać się z reżyserem i odtwórcą głównej roli – Jackiem Poniedziałkiem. Film znalazł się również w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie, który rozpoczyna się 18 października.

„Eter”, fot. Maciej Szcześniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Eter”, fot. Maciej Szcześniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Reżyser, Krzysztof Zanussi, tak mówi o głównym bohaterze filmu: – W dialogach ukryte jest zdanie, które jest dla mnie kluczem do opowiadanej historii. Szatan chełpi się swoim zwycięstwem, bo ludzie przestali wierzyć w jego istnienie. Bez możności wybrania zła nie ma wolności wyboru. Mój bohater pomylił naukę z wiarą i na tym zasadza się jego klęska.

Jacek Poniedziałek podkreśla, że bohater, którego gra w filmie Eter, nie jest jednoznaczny: – Kiedy dostałem scenariusz od Krzysztofa Zanussiego, spodobała mi się bezczelność tego tekstu. Duże wrażenie zrobił na mnie bohater, którego miałem zagrać, jego zuchwałość właściwa dla ludzi, którzy przesuwają granice, robią coś po raz pierwszy. Poczułem w nim niesamowitą potrzebę władzy, dominacji, decydowania o sprawach, o których, dla ludzi wierzących, powinien decydować Bóg. Ta chęć władzy, eksperymenty, które robi, brak zahamowań, łamanie zasad i bezwzględność jest dobrze znana z historii, choćby Niemiec lat trzydziestych, czy sowieckiej Rosji. Mój bohater nie jest jednak jednoznaczny i to wydaje się jeszcze bardziej niepokojące.

„Eter”, fot. Maciej Szcześniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Eter”, fot. Maciej Szcześniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja Eteru rozgrywa się na początku XX wieku, na Podolu. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

W filmie znalazła się międzynarodowa obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Małgorzata Pritulak, Maria Riaboshapka. Za montaż odpowiada Milenia Fiedler, laureatka Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za film Weiser i gdyńskich Złotych Lwów. Joanna Macha, scenografka filmu, to laureatka Orła i Złotych Lwów za Wenecję. Autorką kostiumów jest Katarzyna Lewińska, ubiegłoroczna laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej za Pokot (jak również Złotych Lwów za W ciemności, Sponsoring i Boisko bezdomnych).

Eter, reżyseria: Krzysztof Zanussi
Dystrybutor: Next Film
W kinach od 30 listopada 2018 roku

Dodaj komentarz