Architektura władzy w międzywojennym Krakowie

W roku 1918 stary europejski ład zmienił się na zawsze. Jednym z najważniejszych narzędzi budowania państwowości nowopowstałych krajów stała się architektura. Była środkiem do zaznaczania swojej podmiotowości w krajobrazie regionów i miast, narzędziem do poszukiwania nowych wzorów ikonografii narodowej czy wreszcie szansą dla rozwoju społecznego.

„Architektura władzy w międzywojennym Krakowie”, Międzynarodowe Centrum Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Architektura władzy w międzywojennym Krakowie”, Międzynarodowe Centrum Kultury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wznoszone wówczas budynki, mające stać się siedzibami ministerstw, samorządów czy instytucji publicznych, miały być wymownym świadectwem tego, jak silny jest (bądź chce być) aparat państwowy.
Podczas spaceru uczestnicy przyjrzą się architekturze powstałej w Krakowie w okresie II Rzeczypospolitej przede wszystkim w kontekście politycznym.
Na trasie spaceru znajda się m.in.: Muzeum Narodowe, Dom im. Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Jagiellońska, Izba Skarbowa i Wydział Powiatowy. Dowiemy się, jakie miejsce gmachy te odgrywały na politycznej mapie Polski i Krakowa oraz jakie treści zostały zapisane w ich architektonicznych formach.

Spacer zapowiada wystawę Architektura niepodległości w Europie Środkowej, którą od 9 listopada 2018 roku będzie można oglądać w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury.
Miejsce zbiórki: plac przed Muzeum Narodowym.
Wstęp wolny.

Spacer architektoniczny Architektura władzy w międzywojennym Krakowie
20 października 2018 roku, godz. 11.00
Prowadzenie: Kamila Twardowska
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków

Dodaj komentarz