• 2018-10-18

Czarodziejskie flety państwa Długoszów w Filharmonii Krakowskiej

Pierwsze w tym sezonie koncerty abonamentowe poprowadzone przez dyrektora artystycznego instytucji, Charlesa Olivieri-Munroe’a, odbędą się 19 i 20 października. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej zaprezentuje różnorodny program od Ludwiga van Beethovena, poprzez Pawła Mykietyna, a na Danielu Schnyderze skończywszy. W partiach solowych wystąpią fleciści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, stanowiący duet zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, fot. Ewelina Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, fot. Ewelina Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncerty, nietypowo dla klasycznego układu, otworzy IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena, dzieło stworzone w momencie twórczej dojrzałości kompozytora, ale i pierwszych symptomów postępującej utraty słuchu. Symfonia zadedykowana hrabiemu Franzowi von Oppersdorff i sowicie opłacona, przez Roberta Schumanna opisana została w kontekście swojej poprzedniczki i następczyni jako „smukła grecka dziewczyna między dwoma nordyckimi olbrzymami”. Sceptycznie potraktowana jednak była przez Carla Marię von Webera, który żartował, że pierwsze jej takty mijają „z prędkością trzech, czterech nut na kwadrans”.

Po przerwie usłyszymy solistów – Agatę Kielar-Długosz i Łukasza Długosza, którzy zaprezentują swoją wirtuozerię w Koncercie na dwa flety i orkiestrę skomponowanym przez Pawła Mykietyna w 2016 roku. Niezwykle oryginalny pod względem agogicznym utwór-niespodzianka składa się z trzech części wykonywanych attaca, czyli bez przerw. Kompozytor zastosował w nim opracowaną przez siebie specjalną technikę „przyśpieszania” i „spowalniania” czasu, który w odniesieniu do Koncertu przestaje być pojęciem obiektywnym.

A na zakończenie wieczorów – Koncert na orkiestrę kameralną Daniela Schnydera, amerykańskiego kompozytora, saksofonisty i performera szwajcarskiego pochodzenia, znanego zarówno miłośnikom muzyki poważnej, jak i jazzu. Schnyder chętnie bierze udział w awangardowych projektach kameralnych – łączy saksofon z klasycznym kwartetem smyczkowym, jazz z tradycją, zapis nutowy z improwizacją. Koncert na orkiestrę kameralną powstał w 2000 roku, czyli u progu nowego millenium.

Bezpośrednio przed częścią muzyczną piątkowego wieczoru wystąpi Józef Baran, który zaprezentuje publiczności wybór swojej poezji.

Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz
19 i 20 października 2018 roku, godz. 19.30, 18.00
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz