Miedź w architekturze

Miedź w architekturze, to tytuł otwartego seminarium, które odbędzie się 18 października 2018 roku w Łodzi.

„Miedź w architekturze”, Europejski Instytut Miedzi (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Miedź w architekturze”, Hydropolis, Łódź (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Podczas spotkania, prowadzonego przez uznanych architektów, zostaną zaprezentowane różnorodne formy i nowoczesne zastosowania w budownictwie metalu, który towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Organizatorem wydarzenia jest Europejski Instytut Miedzi.
Seminarium Miedź w architekturze poprowadzą utytułowani architekci: prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, Maksymilian Majoch, Mieczysław Bielawski oraz dipl. ing. architect Herbert Mock.

Celem spotkania jest przybliżenie architektom oraz miłośnikom designu nowoczesnych zastosowań tego wyjątkowego metalu w budownictwie mieszkaniowym oraz obiektów użyteczności publicznej. Podczas wystąpień ekspertów będą omawiane m.in. takie wyjątkowe projekty, jak Hydropolis. To unikatowe w skali światowej muzeum wody powstało w zabytkowym budynku, należącym do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodnego i Kanalizacyjnego we Wrocławiu. Większość elewacji zewnętrznych tej niezwykłej konstrukcji pokryto blachą miedzianą pełną oraz perforowaną o kolorze klasycznym. Metal jest obecny również we wnętrzach, dopełniając koncepcyjnie całość konstrukcji. Wśród prezentowanych projektów znajdą się również m.in. budynki Wydziału Fizyki, Wydziału Neofilologii, Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego czy warszawskiego Ratusza Wilanów. Nie zabraknie także przykładów światowych realizacji, takich jak De Young Museum w San Francisco, Budynek Delegatury Unii Europejskiej w Tokio czy Ambasada Austrii w Berlinie.

Organizatorzy konferencji chcą zachęcać coraz szersze grono osób do badania unikatowych właściwości miedzi oraz do czynnego ich wykorzystania. Ten wyjątkowy metal jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze, ale także we wzornictwie przemysłowym, w energetyce czy medycynie – komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi.

„Miedź w architekturze”, Europejski Instytut Miedzi (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Miedź w architekturze”, Hydropolis, Łódź (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Ewa Kuryłowicz – polska architekt i nauczyciel akademicki. Od 2011 generalny projektant, wiceprezes w pracowni Kuryłowicz & Associates. Kierownik Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Laureatka licznych konkursów architektonicznych. Współautorka projektów SBM Torwar, Solec/Ludna, Ratusz Wilanów, Wydziału Neofilologii.

Mieczysław Bielawski, Maksymilian Majoch – autorzy szeregu projektów Pracowni Projektowej ART. FM z Krakowa: Hydropolis, Muzeum Czartoryskich oraz Dworu Reyów, w których wykorzystano miedź.

Herbert Mock – Architekt, Doradca Techniczny w KME Niemcy czołowego producenta blachy miedzianej i stopowej wykorzystywanej w architekturze na pokrycia dachowe i fasady.

Europejski Instytut Miedzi (EIM) – działa w ramach światowej organizacji Copper Alliance, której celem jest tworzenie warunków na rynku dla zwiększenia zastosowań produktów z miedzi i jej stopów w wielu dziedzinach gospodarki takich jak energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska i medycyna. Działalność Instytutu oparta jest na przekonaniu, że miedź posiada wyjątkowe właściwości i parametry techniczne, których wykorzystanie pozwala na tworzenie rozwiązań wpływających na poprawę jakości życia oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej i ochronę klimatu.

Miedź w architekturze
18 października 2018 roku, godz. 10.00
Europejski Instytut Miedzi
Hotel Andel’s
Łódź

Dodaj komentarz