Maciej Płaza zdobywcą Angelusa

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Po raz pierwszy w trzynastoletniej historii Angelusa nagroda trafiła w ręce pisarza z Polski. Otrzymał ją Maciej Płaza, autor książki Robinson w Bolechowie.

Maciej Płaza, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Maciej Płaza, fot. Andrzej Solnica (źródło: materiały prasowe)

Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski. Maciej Płaza otrzymał nagrodę – czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest miasto Wrocław.

Maciej Płaza (ur. 1976 w Sandomierzu, mieszka w Poznaniu) jest prozaikiem, tłumaczem, doktorem nauk humanistycznych. Autor książki o Stanisławie Lemie, laureat nagrody „Literatury na Świecie” w 2012 r. za przekład opowiadań H.P. Lovecrafta. Za debiutancki tom opowiadań Skoruń (W.A.B. 2015) otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich 2016. Książka ta znalazła się również w finale Nike 2016 i była nominowana do Nagrody im. Gombrowicza. Robinson w Bolechowie jest drugą książką prozatorską autora.

Maciej Płaza laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus
13 października 2018 roku
Wrocławski Dom Literatury

Dodaj komentarz