• 2018-10-17

Brutal Poland od Zupagrafika

Brutal Poland to seria ilustrowanych plakatów od Zupagrafika, przedstawiająca jedne z najbardziej interesujących modernistycznych i brutalistycznych budynków wzniesionych w powojennej Polsce.

„Brutal Poland”, ©Zupagrafika

„Brutal Poland”, ©Zupagrafika

Ilustracje przedstawiają oryginalne elewacje budynków sprzed termomodernizacji, oraz elementy, które pojawiły się na budynkach wskutek upływu czasu, czy ludzkiej działalności. W serii miedzy innymi: Warszawa – Za Żelazną Barmą i Smolna 8, Kraków – Hotel Forum, Wrocław – Osiedle Plac Grunwaldzki, Poznań – Osiedle Orła Białego, czy Katowice – Superjednostka.

 

Plakaty Brutal Poland powstawały równolegle z dobrze znanymi brutalistycznymi wycinankami i książkami od Zupagrafika, jak Blok Wschodni czy Brutal East. Seria jest efektem wieloletniej dokumentacji najciekawszej architektury wzniesionej w Polsce w latach 1960-1990, prowadzonej przez wydawnictwo w formie szczegółowych ilustracji od 2012 roku.
Seria plakatów ilustrujących brutalistyczną architekturę została niedawno powiększona o budynki krajów byłego bloku wschodniego i inne, jak Dom Sowietów w Kaliningradzie czy osiedle Ernst-Thaelmann-Park w Berlinie.
Zupagrafika jest też autorem plakatu Unité d’Habitation Le Corbusiera. Projekt został zrealizowany przy współpracy z Fundacją Le Corbusier, na wyłączność Galerii 318 w marsylskim Cité Radieuse.

Zupagrafika to niezależne wydawnictwo, autor oraz pracownia grafiki, założona w 2012 roku w Poznaniu przez hiszpańsko-polski duet – David’a Navarro i Martynę Sobecką.
Od 2012 Zupagrafika tworzy, ilustruje, oraz wydaje, cieszące się międzynarodowym uznaniem interaktywne publikacje z papieru oraz plakaty, przedstawiające najciekawsze przykłady brutalizmu i modernizmu byłego Bloku Wschodniego i nie tylko.
Nakładem wydawnictwa ukazały się m.in.: Blokografia (2012), Miasto Blok-How (2012), Blok Wschodni (2014), Brutal London (2015), Blokoshka (2016), Paris Brut (2016), Blokowice (2016), The Constructivist (2017), Brutal East (2017), Modern East (2017), Hidden Cities (2018)

Autor książki Brutal London: Construct Your Own Concrete Capital (2016, wyd. Prestel Publishing), opartej na bestsellerowej kolekcji ilustrowanych wycinanek Brutal London (2015, wyd. Zupagrafika).

Seria plakatów Brutal Poland 
Zupagrafika

Dodaj komentarz