• 2018-10-17

9. Festiwal Kamera Akcja wyprzedany!

Po raz pierwszy w historii festiwalu sprzedaż karnetów została zamknięta z uwagi na wyczerpanie puli dostępnych miejsc. Rekordowa, 9. edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja rozpocznie się już za chwilę. W programie ponad 80 filmów nagradzanych na najważniejszych festiwalach, spotkania, warsztaty i panele dyskusyjne na tematy elektryzujące środowisko filmowe i kinomanów. W tym roku festiwal odbędzie się w nowym miejscu – legendarnej łódzkiej Szkole Filmowej, w której z publicznością festiwalu spotka się niemal 60 zaproszonych ekspertów.

VHS Hell (źródło: materiały prasowe organizatora)

VHS Hell (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Kamera Akcja równie dobrze mógłby nosić nazwę Festiwal Dyskusji Filmowej – mówi Malwina Czajka, organizatorka. – Panele dyskusyjne to nasz znak rozpoznawczy. Poza debatami proponujemy widzom warsztaty, spotkania z gośćmi z branży czy Q&A z twórcami. Nie zapominamy też o nieformalnych rozmowach do białego rana, zapewniając widzom klub festiwalowy. W tym roku mogą liczyć oni na dwie nowości – zapowiada. Stawiając na indywidualne spotkania „w kuluarach”, organizatorzy po panelach dyskusyjnych zaproszą widzów do „Rozmowy akcji”, czyli wydzielonej strefy konsultacji z prelegentami.

Drugą nowością będą 15-minutowe, soczyste i pełne wiedzy power speeche specjalistów z branży. W tym roku tematem przewodnim będzie powiązanie biznesu z filmem. Już planujemy tematy na kolejną edycję, bo wierzymy, że naszym widzom taka forma przypadnie do gustu – tłumaczy Czajka.

Publiczność wydarzenia Biznes i film – uwolnij umysł z UŁ – power speeche branży filmowej posłuchają wystąpienia Tomasza Żygo, który opowie jak wygląda od środka działanie Stowarzyszenia Nowe Horyzonty pod kątem dystrybucji filmów artystycznych. Po wystąpieniu Michała Broniszewskiego z Akson Dystrybucja spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy studio produkujące i dystrybuujące filmy artystyczne można określać mianem podmiotu biznesowego. Wystąpienie Anny Wróblewskiej (rzeczniczki Festiwalu Filmowego w Gdyni) będzie miało charakter refleksji nad współpracą klasycznie rozumianego sektora biznesowego z festiwalami filmowymi. Monika Głowacka (kierowniczka zespołu Łódź Film Commission) opowie o wspieraniu produkcji filmowej przez instytucję kultury.

Coroczne pokazy filmów klasy B w sobotę po północy stały się już festiwalową tradycją. VHS Hell to nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości doby transformacji ustrojowej, jaka zaszła na przełomie lat 80. i 90. Kolektyw pod wodzą Krystiana Kujdy po raz kolejny przyjedzie do Łodzi i zaprosi widzów 9. FKA na szaloną noc z seansem “hitu” znanego z kaset wideo. Tym razem daniem głównym będzie The Stabilizer w reżyserii Arizala. Indonezyjski film zaskakuje fryzurami, fatalnym aktorstwem i kuriozalnymi wyczynami kaskaderskimi. – To prawdopodobnie najpóźniej kończące się wydarzenie podczas festiwalu filmowego w całej Polsce – podkreśla Przemek Glajzner, organizator festiwalu. – Nie przeszkadza to jednak w znakomitej frekwencji, do której kluczem jest wyjątkowe, zbiorowe doświadczenie, jakim jest VHS Hell. Spontaniczne komentarze widzów podczas seansu i improwizacja lektora czytającego listy dialogowe to gwarancja świetnie spędzonego czasu – dodaje.

O miano najlepszych powalczy w tym roku osiem etiud i osiem animacji. W skład jury wyłaniającego najlepszy krótkometrażowy film i najlepszą animację festiwalu wejdą: Joanna Łapińska – dyrektorka programowa Transatlantyk Festival, Ada Minge – filmoznawczyni, odpowiedzialna za PR w firmie dystrybucyjnej M2 Films i Filip Marczewski – reżyser, wykładowca kursu reżyserskiego STUDIO PRÓB w Szkole Wajdy. W obradach jury wezmą także udział blogerzy akredytowani na 9. FKA. Patronami Konkursu Etiud i Animacji są Wajda School i Legalna Kultura, które wspierają rywalizację młodych twórców już po raz trzeci. Laureatów w obu kategoriach organizatorzy ogłoszą podczas zamknięcia festiwalu w niedzielę 21 października o 19:00 w Kinie Z w Szkole Filmowej. Autor najlepszej etiudy otrzyma miejsce na rocznym kursie organizowanym w Wajda School. Międzynarodowa platforma KinoScope ufundowała dla laureatów również roczne subskrypcje do serwisu.

„Krytyk pisze” to rywalizacja, w którym liczy się kreatywność. Tekst krytyczny o tematyce filmowej ma się wyróżniać: autor powinien mieć lekkie pióro i przedstawić ciekawy punkt widzenia. W tegorocznej edycji konkursu, który odbywa się pod patronatem Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, do finału zakwalifikowane zostały aż 22 prace! Nowością jest podwójne jury – teksty zostały ocenione zarówno przez krytyków – filmoznawców, jak i twórców filmowych. W skład Jury Krytyków weszły Monika Talarczyk, Małgorzata Steciak oraz Agata Sotomska. Jury Twórców stworzyli Katarzyna Szczerba, Justyna Rucińska oraz Grzegorz Brzozowski. Werdykty składów jurorskich publiczność pozna podczas otwarcia 9. Festiwalu Kamera Akcja, które odbędzie się w czwartek 18 października o 19:00 w Kinie Z w Szkole Filmowej. Nagrodą w Konkursie jest staż w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Laureaci wybrani przez oba składy jurorskie otrzymają także subskrypcję do międzynarodowej platformy KinoScope, dzięki której można oglądać filmy artystyczne, niedostępne w polskiej dystrybucji kinowej.

Katalog 9. Festiwal Kamera Akcja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katalog 9. Festiwal Kamera Akcja (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katalog 9. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja to swoisty przewodnik po festiwalowych wydarzeniach, warsztatach, dyskusjach i seansach. Można znaleźć w nim najważniejsze informacje dotyczące programu, miejsc festiwalowych, obecnych podczas wydarzenia gości, a także zniżek i niespodzianek, które czekają na uczestników festiwalu. Każdy posiadacz karnetu swój egzemplarz katalogu otrzyma w festiwalowej Torbie Krytyka.

4 festiwalowe dni dostarczą publiczności rekordową liczbę 30 wydarzeń z udziałem zaproszonych gości. W łódzkiej Szkole Filmowej i Muzeum Kinematografii będzie można spotkać blisko 60 ekspertów, którzy w różny sposób pracują na rzecz branży filmowej.

Trwają także zapisy na wydarzenia z serii „Akcja edukacja”, realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2018”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus.  Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji można znaleźć na stronie internetowej kameraakcja.com.pl.

Mimo wyprzedania wszystkich karnetów, publiczność zainteresowana udziałem w festiwalowych wydarzeniach będzie miała szansę na zakup biletów na pojedyncze seanse (w przypadku wolnych miejsc w salach projekcyjnych). Organizatorzy zapraszają także na te wydarzenia, na które wstęp jest wolny lub obowiązują zapisy (bez konieczność posiadania karnetu), czyli na panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania.

9. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja
Organizator: Fundacja FKA
Od 18 do 21 października 2018 roku
Łódź

Dodaj komentarz