Wystawa Empatia, teraz!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Empatia, teraz!, który odbędzie się w siedzibie School of Form 18 października 2018 o godzinie 18.00. Towarzyszyć mu będzie oprowadzanie kuratorskie w wykonaniu Michała Bachowskiego a tuż po nim o godzinie 19.00 wykład Bliżej wykluczenia – bliżej wykluczonych dr Małgorzaty Gamian-Wilk, wykładowcy Uniwersytetu SWPS.

„Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii, u jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania z innymi ludźmi, także tymi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Na wystawie Empatia, teraz!  organizatorzy chcą pokazać, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 milionów zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II Wojnie Światowej. Będzie można przyjrzeć się również problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 milionów i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Nie zapomnimy także o milionach mieszkańców największych miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem godnego lokum. Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie, mają zachęcić odwiedzających do samodzielnego angażowania się w empatyczne przedsięwzięcia. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych w społeczeństwie, na którym kapitał polityczny zbijają populiści izolujący się od międzynarodowych problemów.

Michał Bachowski – z wykształcenia ekonomista i design manager, z zamiłowania uzależniony od internetu obserwator wszelkich nowych tendencji w obszarach wzornictwa, technologii, mediów oraz marketingu. Swoją drogę zawodową zaczynał w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, gdzie pracował przy projektach doradczych dla takich firm jak Leroy Merlin, PROFIm czy Zelmer. W latach 2012-2018 w redakcji serwisu o trendach rynku i kultury F5 (fpiec.pl), gdzie doszedł do stanowiska zastępcy redaktora naczelnego, z powodzeniem zamieniając swoją pasję w zawód.

„Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Empatia, teraz!”, School of Form (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Wykład Bliżej wykluczenia-bliżej wykluczonych

Co by się stało, gdybyśmy, parafrazując Wisławę Szymborską, urodzili się w nie w tym, co trzeba, plemieniu i zamykały się przed nami drogi? Czego się boimy w obcości? Co stereotypy mówią o nas samych? Na czym polega wykluczenie? Jak działa i jakie niesie konsekwencje dla bohaterów oraz świadków zdarzeń? Dlaczego wykluczamy i czy nasza otwartość powinna mieć granice? Jakie ryzyka i szanse niesie asymilacja wykluczonych i czy jest realnie możliwa? Jak wreszcie zrozumienie specyfiki wykluczenia może nam lepiej funkcjonować w wielokulturowym świecie?
O tym wszystkim porozmawiamy podczas podsumowującego wernisaż wystawy Empatia, Teraz! wykładu dr Małgorzaty Gamian-Wilk, psycholog społecznej i ekspertki w zakresie wpływu społecznego, mobbingu i wykluczenia społecznego. Po wykładzie zapraszamy do wspólnej dyskusji wokół tematyki wykluczenia oraz wystawy.

dr Małgorzata Gamian-Wilk – psycholog społeczny, adiunkt na II Wydziale Psychologii Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Autorka publikacji dotyczących uwarunkowań manipulacji i uległości na techniki wpływu społecznego, mobbingu i wykluczenia społecznego. Członkini European Association of Social Psychology, International Association on Bullying and Harassment at the Workplace oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej.

 

Emapatia, teraz!
18 października 2018 roku, godz. 18.00
Kurator: Michał Bachowski
School of Form Uniwersytetu SWPS
Poznań

Dodaj komentarz