Error 404

Temat Error 404 odwołuje się do tegorocznego tematu Mediations Biennale, czyli Virtual Garden, w przewrotny sposób rozsadzając nieco całą konstrukcję od środka.

„Error 404” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Error 404” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sam zapis informuje nas o powszechnie znanym z Internetu błędzie, kiedy to serfujący nie jest w stanie połączyć z serwerem nie ze swojej winy. Już to nawiązanie do nieco wyświechtanej tematyki postinternetu zdaję się być sporym błędem. Tematyka wciąż jednak żywa w pracach, niebawem trzydziestolatków, okazuje się być nieustannie odświeżana i będąc jednocześnie dojmująco romantyczną, działa i przyciąga widza jak kolejny filmik z małymi kotkami. Wyrwanie się ze świata cyfrowego zdaję się być niemożliwe. Absurd goni absurd, a analogią niewzruszonego na prośby klawisza F5 serwera, staje się droga do sławy adeptów sztuki pnących się po szczeblach artystycznej kariery, kiedy to ku swojemu zdziwieniu, opuszczając mury uczelni, natrafiają na szklany sufit rynku sztuki, przed którym żaden pedagog ich nie ostrzegał.

Serwer nie odpowiada. Zero reklamacji i odwołań. Marne finansowanie i dorywcze prace zmuszają artystów do tworzenia prac często niewielkich, z bardzo podstawowych materiałów, w kontrze do światowych trendów. Co poszło nie tak? Może to po prostu pech? Mieszanka melancholii, najntisowego analogowego świata zgliczowanego z randomowymi wynikami wyszukiwania w przeglądarce internetowej rzutuje też na dobór mediów, których bardzo szeroki wachlarz prezentować będą artyści na październikowej wystawie. Środki, bardzo często zmiksowane ze sobą, tak naprawdę stają się, co zdaję się być niezwykle dojrzałym po poznańskiej uczelni, jedynie narzędziami w realizacji tematu. Przekrój od klasycznej rzeźby i malarstwa po symulacje w grze The Sims, analogowo-tekturowy glitch, obrazy oraz obiekty imitujące naturę, to tylko kilka z ponad dwudziestu propozycji, które znajdą się w Galerii R20. Przekrój postaw artystycznych twórców najmłodszego pokolenia już u podstaw organizacyjnych zdaje się być ich źle zaprojektowanym fanpagem, gdzie jeden z wystawiających nie jest artystą, a kurator, okazuje się być jednym z twórców oraz autorem czytanego właśnie tekstu.

Wystawa Error 404 będzie lokalnym błędem w zapisie napompowanego, międzynarodowego kodu Virtual Garden, zapisem poczynań wyników z entej strony google i próbą odpowiedzi na pytanie czy wszystko nie jest aby jedynie kwestią pozycjonowania. Tematyka na co dzień zdigitalizowanego błędu stanie się przyczynkiem do podjęcia polemiki na temat statusu artysty, jego miejsca w świecie sztuki ale też statusu dzieła samego w sobie, jego składowych, sposobu zapisu i znaczeń oraz wszelkich fluktuacji pojęciowych wynikających ze zbioru prezentowanego na ul. Ratajczaka 20.

Artyści: Beata Szczepaniak, Dawid Puszyński, Jędrzej Hofman, Kamil Wnuk, Karolina Mądrzecka, Krystian Daszkowski, Colet Marion Binkowska, Martyna Hościło, Max Radawski, Paweł Franciszek Jaskuła, Sebastian Trzoska, Łukasz Szatt Palkiewicz, Urszula Kluz-Knopek, Wiktor Wolski, Zachar Szerstobitow

Wystawa zbiorowa Error 404
Kurator: Paweł Franciszek  Jaskuła
Od 18 do 31 października 2018 roku
Galeria R20 w Poznaniu

Dodaj komentarz