Skandale w sztuce, czyli gdy sztuka spotyka się z polityką…

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na spotkanie z twórczością Bolesława Biegasa (1877–1954), jednego z najoryginalniejszych polskich twórców pierwszej połowy XX wieku, oraz na wykład Piotra Sarzyńskiego o skandalach w sztuce.

„Skandal w sztuce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Skandal w sztuce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Interim na poziomie -2 Muzeum Śląskiego – w przestrzeni Galerii sztuki polskiej 1800–1945 – można już oglądać miniwystawę czasową Bolesław Biegas. Gdy sztuka spotyka się z polityką, która potrwa do 7 stycznia 2019 r. Jej kurator Piotr Sarzyński przypomina trzy polityczne obrazy artysty, które wywołały skandale na wystawach w Salonie Niezależnych w Paryżu w latach 1907–1908

Pierwszym z nich jest Wojna rosyjsko-japońska, przedstawiający dwóch mężczyzn splecionych w walce jujitsu – to car Mikołaj II oraz cesarz Mutsuhito. Kolejnym obrazem jest zachowany tylko we fragmencie Neron na ziemi polskiej, nawiązujący do słynnego szkolnego strajku dzieci we Wrześni w latach 1901–1902. Trzeci to Zdradzieckie rady (Polityczne zaloty), ukazujący cesarza Wilhelma II w towarzystwie cara Mikołaja II. Obrazy te były eksponowane na paryskim Salonie Niezależnych tylko pierwszego dnia, ponieważ – jako naruszające dobre imię osób publicznych – decyzją komisarza policji zostały usunięte z wystawy. Policyjna interwencja odbiła się szerokim echem we francuskiej i zagranicznej prasie.

Prezentacja obrazów Biegasa na paryskim Salonie Niezależnych będzie jednym z tematów wykładu Piotra Sarzyńskiego Skandale w sztuce, który odbędzie się w Muzeum Śląskim w środę, 17 października, o godz. 18.00 w sali H na poziomie -3.

Wydarzenia z początku XX wieku będą stanowić punkt wyjścia do pokazania, jaką rolę pełnił skandal w historii sztuki oraz jak z niezamierzonej i niechcianej okoliczności towarzyszącej przekształcał się w element świadomej strategii artystycznej. Kurator wystawy opowie również, co wywoływało skandale, które tabu było najwrażliwsze i dlaczego oraz jak zmieniało się podejście społeczeństwa i władzy do prowokacyjnej sztuki. Odniesie się także do pytania, czy artyści na skandalach tracili, czy zyskiwali oraz jaki jest związek między skandalem w sztuce a oceną jej wartości.

Wykład: Piotr Sarzyński. Skandale w sztuce
17 października 2018 roku,  godz. 18.00
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz