• 2018-10-15

Orkiestra Amadeus obchodzi swój okrągły jubileusz

Agnieszki Duczmal i jej Orkiestra Amadeus obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Ten niezwykły jubileusz artyści postanowili świętować 16 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Agnieszka Duczmal, fot. Kamil Babka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agnieszka Duczmal, fot. Kamil Babka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zanim zespół stał się Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” – najpierw występował pod nazwą „Pro Musica”. W początkowym okresie działał pod patronatem Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego i Stowarzyszenia „Jeunesses Musicales”. Etatową orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji (kiedyś była to jedna instytucja) stała się w 1977 roku. Rok wcześniej zaliczyła prestiżowy sukces – zdobyła srebrny medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Orkiestr w Berlinie. Za człon nazwy, który stał się rozpoznawalną wizytówką zespołu, czyli imię Amadeus, odpowiedzialny jest… niemiecki impresario. Wpadł podobno w entuzjazm po wysłuchaniu nagrania utworów Mozarta i uznał, że drugie imię geniusza z Salzburga jest nieodzowne w nazwie.

Pięćdziesiąt lat artystycznej aktywności zaowocowało dziesiątkami prawykonanych dzieł. Ile utworów w repertuarze Amadeusa obecnych jest na stałe? Są Bach i Mozart, Haydn i Czajkowski, Bacewiczówna i Pstrokońska‑Nawratil, Marta Ptaszyńska i Agata Zubel… i wiele innych kompozytorskich nazwisk.

50-lecie Orkiestry Amadeus
16 października 2018 roku, godz. 19.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR