Otwarcie Domu Solace

Polski startup zaprezentował prototyp swojego pierwszego plusenergetycznego domu prefabrykowanego Solace.

„Solace House”, Solace (źródło: materiały prasowe projektantów)

„Solace House”, Solace (źródło: materiały prasowe projektantów)

Prototyp ekologicznego domu Solace, zaprezentowany 26 września 2018 roku w Warszawie, to całoroczny i wytrzymały dom, który generuje więcej energii niż zużywa, jest zrównoważony środowiskowo, a jego wszystkie elementy są dostarczane do właściciela w jednym kontenerze.


Solace House to polski startup, który chce zmienić sposób w jaki myślimy o budowie domu. Założenie jest proste – budowa domu wcale nie musi być długim i kosztownym procesem – wystarczy tylko odrobina kreatywności i otwarty umysł. Dowodem jest projekt domu przyszłości. Wszystko, co niezbędne do jego stworzenia jest dostarczane przyszłemu właścicielowi w jednym kontenerze. Ale kompaktowość to tylko jedna z listy zalet Solace House. Dom jest bowiem stworzony zarówno z dbałością o szczegóły, jak i środowisko. Całość wykonana jest z drewna, a na dachu przewidziane są panele fotowoltaiczne, które sprawiają, że dom jest całkowicie samowystarczalny energetycznie.

Misją Solace jest zaprojektowanie domu o parametrach, które pozwolą na ograniczenie poboru energii, a tym samym kosztów utrzymania domu, do możliwego minimum. Naszą ideą ma być najtańszy w Europie budynek mieszkalny wysokiej jakości, bezemisyjny, neutralny węglowo, plus energetyczny i samowystarczalny, będący w 80% gotowy do recyklingu – mówi Piotr Pokorski, jeden z założycieli firmy.

Całoroczny dom Solace można postawić bez pozwolenia na budowę w zaledwie trzy dni. Rozwiązanie jest kombinacją efektywnej termoizolacji, odpowiednich urządzeń grzewczych i wentylacyjnych oraz konstrukcji płytowej nowego typu. Jeden model budynku, a co za tym idzie – zestaw powtarzalnych elementów sprawiają, że jest on szybki i tani w produkcji, dzięki temu może być ciekawą alternatywą dla wielu młodych osób, które stoją przed decyzją o zakupie swojego pierwszego własnego lokum, a mają na uwadze dobro środowiska. Powierzchnia budynku wynosi 35 m2, dzięki antresoli przestrzeń mieszkalna została powiększona o 10 m2 przestrzeni mieszkalnej, dzięki czemu wynosi ona w 45 m2. Jego koszt wynosi zaledwie 100 tys. złotych. To połowa kosztów budowy tradycyjnego domu o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych.

„Solace House”, Solace (źródło: materiały prasowe projektantów)

„Solace House”, Solace (źródło: materiały prasowe projektantów)

Projektanci zaprosili do przedsięwzięcia wiele firm, które przyczyniły się nie tylko do wyprodukowania prefabrykatów, z których zbudowany jest Solace, ale także do zagospodarowania przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Organem wspierającym startup Solace House jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.
Projekt zdobył też patronat Miasta Stołecznego Warszawy.

Dom ekspozycyjny stanął 26 września w Warszawie, przy ul. Rektorskiej 4 i jest oficjalnie otwarty dla potencjalnych klientów. Osoby zainteresowane zakupem budynku będą mogły sprawdzić, jak czują się w przestrzeni Solace i zdecydować, czy jest to rozwiązanie, w którym chcą zamieszkać w przyszłości.

Solace House 

Dodaj komentarz