Jerzy Jarocki – demon i mocarz teatru

Wydawnictwo Znak zaprasza 15 października na premierowe spotkanie z Elżbietą Konieczną, autorką książki Jerzy Jarocki. Biografia. Spotkanie odbędzie się w Krakowie w siedzibie Cricoteki.

Elżbieta Konieczna, „Jerzy Jarocki. Biografia” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Elżbieta Konieczna, „Jerzy Jarocki. Biografia” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

W pracy był nieznośny, ale wiedział, co chce wycisnąć z ludzi, którzy tworzą spektakl. W jego reżyserowaniu było coś z tresury, miał bat i władzę, w bardzo kulturalny sposób mieszał człowieka z błotem. Wymagał całkowitego oddania.

Jerzy Jarocki – jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego teatru, człowiek legenda. Podczas jego spektakli na scenę wjeżdżały samochody, latał zeppelin, Gustaw Holoubek chodził po linie. Jako pierwszy odważył się wystawić Ślub Gombrowicza.

Swoimi przedstawieniami komentował rzeczywistość. Krył się za występującymi w nich postaciami. Ich pełen udręki los był jego losem. Scena stała się prywatnym światem Jarockiego.

Skupiony, surowy, inteligentny, nieprawdopodobnie pracowity i dociekliwy. Bezwzględny i cyniczny, a pod kolczastą powłoką – skryty wrażliwiec, mąż, ojciec.

Elżbieta Konieczna, Jerzy Jarocki. Biografia
Premiera: 15 października 2018 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz