Fragments of a Future

Zachęta narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dyskusję na zakończenie wystawy Tango na 16 metrach kwadratowych.

Dyskusja wokół wystawy „Tango na 16 metrach kwadratowych”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Dyskusja wokół wystawy „Tango na 16 metrach kwadratowych”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Poświęcona współczesności część wystawy, będąca dopełnieniem badań nad systemem mieszkaniowym PRL-u, prezentuje koncepcje wyrastające z całkiem innych konstruktów ideowych. Dzisiaj ludzie czują się rozdarci pomiędzy chęcią posiadania własnego domu, galopującymi cenami mieszkań na wolnym rynku i rosnącą koniecznością bycia mobilnym. Stoją w obliczu kryzysu ekonomicznego i muszą mierzyć się z coraz powszechniejszym migracyjnym stylem życia, a polskie miasta borykają się dziś z takimi samymi problemami jak inne ośrodki miejskie na całym świecie.
Do udziału w projekcie organizatorzy zaprosili cztery pracownie architektoniczne i projektowe spoza Polski, których zadaniem było ukazanie współczesnych metod intensyfikacji przestrzeni mieszkalnej w najbardziej newralgicznych obszarach miasta oraz zaproponowanie nowych rozwiązań. Uczestnicy zostali poproszeni nie tylko o opracowanie projektów, ale również o precyzyjne zdefiniowanie ewentualnych trudności i ograniczeń. W efekcie otrzymaliśmy szerokie spektrum pomysłów: od mobilnych urządzeń mieszkalnych po typologiczne projekty nowych form osiedli podmiejskich; od składanych domów po alternatywne narracje obejmujące cały przebieg ludzkiego życia.
W tych różnorodnych propozycjach dostrzec można fragmenty przyszłości, która — choć wydawać się może zbyt skromna i zredukowana — będzie otwarta na zmiany i nieoczywiste rozwiązania. Autorzy nie zachęcają nas do posiadania, lecz wskazują nowe sposoby użytkowania. Ich projekty mówią o świecie kruchym i niestabilnym, podkreślają jednak rolę świadomych, gotowych do działania jednostek, które nauczyły się postrzegać zmianę jako szansę na to, by żyć intensywniej i doświadczać nowych form funkcjonowania we wspólnocie.
Po prezentacji projektów zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w dyskusji.
Dyskusja w języku angielskim.

Uczestnicy: studio OMMX, Studio Makkink & Bey, Alessandra Covini & Francesco Apostoli, Hugo Corbett oraz Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr, Xander van Dijk — kuratorzy wystawy. Moderatorka: Aleksandra Kędziorek.

Fragments of a Future
13 października 2018 roku, godz. 17.00
Moderatorka: Aleksandra Kędziorek
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz