Karolina Mełnicka. Success Story

Środowisko kreatywne nazywane jest współczesną bohemą. Wyrosło na fali indywidualizmu i w kontrze do korporacyjnej hierarchiczności. Liczne „historie sukcesu” motywują młodych i energicznych do działania w nowych systemach kapitalistycznej samoorganizacji. Nowatorskie pomysły i wielkie idee powstają w zaciszach hubów i coworków. Dziś każdy chce być kreatywny, tak jak kiedyś wszyscy chcieli być nowocześni.

Fragment pracy prezentowanej na wystawie Karoliny Mełnickiej w Project Roomie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fragment pracy prezentowanej na wystawie Karoliny Mełnickiej w Project Roomie (źródło: materiały prasowe organizatora)

codziennie robię sprint
wspólnie biegniemy donikąd

mówię językiem scrum
rozumieją mnie wszyscy
których staram się naśladować

Nowa kreatywność to kierunek awangardowy, jej przedstawiciele – współcześni pionierzy – wierzą w nieograniczoną moc ludzkiej wyobraźni, sprawczości i produktywności. To kreacyjność odróżnia nas od sztucznej inteligencji. Styl życia nie zastępuje już pracy, raczej praca staje się stylem życia.

randomowa innowacja na miarę mainstreamu
sprawi że będę lepsza niż my

Kreatywność ma też swoją drugą stronę – wielogodzinne burze mózgów często prowadzą donikąd, a obmyślane godzinami projekty okazują się niezbyt innowacyjne. Lata pracy nad projektem, nad którym nie chce pochylić się żaden anioł biznesu lub odwrotnie – twórcza praca nad nieopłacalnym, ale prestiżowym przedsięwzięciem, która okazuje się jedynie jedną z metod gentryfikacji.

chowam się w moim kreatywnym hubie
spędzam tam kilka identycznych zim

to moja smart zone

Wystawa Karoliny Mełnickiej jest wynikiem refleksji nad etosem kreatywności i jego związkami z biznesem. Stanowi rodzaj spektaklu partycypacyjnego, w którego centrum zainteresowania jest pojęcie klasy kreatywnej, którego jesteśmy widzami i uczestnikami.

lorem ipsum

Czy ty też marzysz o holarchicznym startupie w coworkingu?

Tekst: Aleksander Celusta

Wystawa Success Story jest piątą tegoroczną odsłoną Project Room. W ramach tego cyklu w U–jazdowskim prezentowana jest twórczość polskich artystów młodego pokolenia. Wszystkie wystawy są przygotowywane specjalnie dla tej przestrzeni i mają charakter premierowy. W tym roku zaprezentowane zostały już projekty Grzegorza Stefańskiego, Marii Toboły, Weroniki Gęsickiej, Ani Nowak. Do końca roku zobaczymy jeszcze projekty Karoliny Mełnickiej i Karoliny Babińskiej. Spośród wszystkich tegorocznych projektów międzynarodowe jury wybierze dwie najlepsze wystawy i nagrodzi je I Nagrodą w wysokości 20.000 zł i II Nagrodą – 10.000 zł. Laureatów poznamy w styczniu 2019 roku.

Karolina Mełnicka (ur. 1988 r. w Toruniu) ukończyła kulturoznawstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2010) oraz multimedia na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie (2016). Jej poszukiwania artystyczne można określić jako konceptualną sztukę krytyczną badającą wpływy technologii na tożsamość jednostki oraz na mechanizmy rzeczywistości odgórnie planowanej. Interesują ją szczególnie obserwacje metod projektowania przestrzeni lub idei dla masowego odbiorcy. Zajmuje się animacją 3d, sztuką wideo, fotografią, obiektem, performansem, szczególnie ważny w jej realizacjach jest tekst. W swoich realizacjach często korzysta z autorskiej poetyckiej narracji. Jest współzałożycielką państwa Nomadic State, które współprowadzi wraz ze Stachem Szumskim. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i na świecie.

Karolina Mełnicka. Success Story
Kurator: Aleksander Celusta
Koordynatorka wystawy: Olga Kozińska
Koordynator cyklu Project Room: Kamil Kuskowski
Od 11 października do 18 listopada 2018 roku
Otwarcie: 11 października 2018 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Dodaj komentarz