• 2018-10-11

Teatr Przedmieście w Rzeszowie zaprezentuje Fausta

Teatr Przedmieście w Rzeszowie zaprasza na premierę spektaklu Faust, wg tekstów Johanna Wolfganga Goethego i Christophera Marlowe’a, która odbędzie się 14 października.

Johann Wolfgang Goethe, „Faust”, reż. Aneta Adamska, fot. P. Wiśniewski (źródło: materiały prasowe teatru)

Johann Wolfgang Goethe, „Faust”, reż. Aneta Adamska, fot. P. Wiśniewski (źródło: materiały prasowe teatru)

Teatr Przedmieście ponownie sięga po wielką literaturę, po autorskiej interpretacji powieści Thomasa Manna Józef i jego bracia w spektaklu Podróż i po wznowieniu kultowego dramatu Dybuk Szymona An-skiego Aneta Adamska bierze na warsztat arcydzieło literatury światowej: Fausta Johanna Wolfganga Goethego. Nie będzie to jednak klasyczna repertuarowa pozycja, ale jak zwykle sztuka przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki. W spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów.

W warstwie tekstowej scenariusza oprócz tekstu Goethego znajdą się fragmenty dramatu Tragiczne dzieje doktora Fausta Christophera Marlowe’a, a także teksty z dzienniczka Siostry Faustyny Kowalskiej. To opowieść o wewnętrznym konflikcie jakie toczy się w duszy każdego człowieka. Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości. Głównym pytaniem tego spektaklu jest: co stanie się z nami, jeśli zapomnimy o Bogu? Co stanie się z naszą dusz, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność jaką tutaj mamy na ziemi…

Realizatorzy:

Reżyseria i adaptacja tekstu: Aneta Adamska
Scenografia: Aneta Adamska, Paweł Sroka
Muzyka: Jakub Adamski

Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Elżbieta Winiarska.

Johann Wolfgang Goethe, Faust
Premiera: 14 października 2018 roku, godz. 19.00
Teatr Przedmieście w Rzeszowie

Dodaj komentarz