• 2018-10-11

Manru Ignacego Jana Paderewskiego na stulecie niepodległości

12 października, po prawie 120 latach od światowej prapremiery, jedyna opera w dorobku artystycznym I. J. Paderewskiego, Manru, otworzy sezon 2018/2019 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Powrót Manru na warszawską scenę jest jednocześnie reżyserskim powrotem Marka Weissa, którego świeże spojrzenie na bohaterów opery zaskakuje nowatorskim podejściem i niezwykłą aktualnością.

Ignacy Jan Paderewski, „Manru”, reż. Marek Weiss (źródło: materiały prasowe opery)

Ignacy Jan Paderewski, „Manru”, reż. Marek Weiss (źródło: materiały prasowe opery)

Manru to historia miłości skazanej na przegraną w konfrontacji z konwenansem i tradycyjnymi normami społecznymi, bezsilnej wobec uprzedzeń i głęboko zakorzenionych przesądów. Umieszczona przez Marka Weissa w rzeczywistości niemalże współczesnej, przeciwstawia sobie wykluczające się światy: zakazanej miłości i lojalności wobec wspólnoty, wierności i tęsknoty za wolnością.

Manru, niespokojny duch, outsider, zostawia swoją wolność, porzuca znany świat dla wielkiej miłości, która z czasem staje się wielkim ciężarem. Na tle jego wyborów rozgrywa się dramat Ulany − kobiety, która dla miłości poświęca bezpieczeństwo przynależności. Poczucie wyobcowania, wyjęcia poza nawias wspólnoty potęgują odniesienie oglądanej historii do współczesności, stając się w istocie przestrogą przed ksenofobią i nietolerancją, opowieścią o miażdżącej sile ogółu.

Wybór Manru jako pierwszej premiery sezonu w roku świętowania przez Polaków stulecia odzyskania niepodległości, o którą tak skutecznie zabiegał Ignacy Jan Paderewski, wydaje się oczywisty. Manru okazuje się dziełem niezwykle ważnym dla polskiej literatury muzycznej i szerzej – polskiego dorobku kulturowego i mimo upływu lat nie traci na aktualności. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie premiera odbędzie się 12 grudnia. Udział Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu dofinansowany ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Premierze towarzyszy wystawa Paderewski. Antomia Geniuszu w galerii Opera. Dla widzów spektakli wstęp jest bezpłatny.

Ignacy Jan Paderewski, Manru
Premiera warszawska: 14, 16 października 2018 roku, godz. 19.00
Premiera poznańska: 15, 16, 17 grudnia 2018
Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz