Konkurs Warszawa i jej dziedzictwo rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów konkursu fotograficznego Warszawa i jej Dziedzictwo, organizowanego przez Golub GetHouse i Mennicę Polską S.A., inwestorów wieżowca Mennica Legacy Tower. Zdobywcami nagrody głównej – wyjazdu na warsztaty fotograficzne do Chicago, zostali: Sławomir Rogowski – autor zdjęcia pt. Fuzja i Paweł Czarnecki – autor zdjęcia pt. Dialog.

Paweł Czarnecki, „Dialog”, Warszawa i jej dziedzictwo (źródło: materiały prasowe organizatorów konkursu)

Paweł Czarnecki, „Dialog”, Warszawa i jej dziedzictwo (źródło: materiały prasowe organizatorów konkursu)

Konkurs Warszawa i jej Dziedzictwo polegał na wykonaniu autorskiego zdjęcia, przedstawiającego szeroko rozumiane dziedzictwo stolicy. Uczestnicy konkursu mieli pełną dowolność interpretacji tematu – fotografie mogły przedstawiać zarówno miejsce, architekturę, przedmioty, jak i nieskategoryzowaną wizję artystyczną autora.

Sławomir Rogowski, „Fuzja”, Warszawa i jej dziedzictwo (źródło: materiały prasowe organizatorów konkursu)

Sławomir Rogowski, „Fuzja”, Warszawa i jej dziedzictwo (źródło: materiały prasowe organizatorów konkursu)

Oceny nadesłanych prac dokonało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke, prekursora polskiej fotografii reportażowej. Oprócz wybitnego polskiego artysty fotografika, w jego składzie znaleźli się: Cezary Jarząbek, Założyciel i Prezes Zarządu Golub GetHouse, Zbigniew Jakubas, Przewodniczący Rady Nadzorczej Mennica Polska S.A., Ewa Andrzejewska, Redaktor Naczelna Eurobuild CEE oraz Sebastian Deptuła, fotograf architektury.

Nagrodę główną jury przyznało Sławomirowi Rogowskiemu za pracę pt. Fuzja oraz Pawłowi Czarneckiemu, autorowi zdjęcia pt. Dialog. Pierwsza z fotografii ukazuje kopułę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie, która została doskonale połączona ze stanowiącą tło bryłą Pałacu Kultury i Nauki. Drugie ze zwycięskich zdjęć przedstawia odbijającą się w nowoczesnym budynku Chmielna 25 fasadę przedwojennej kamienicy Jana Wernera i Marii Lilpop (zbudowanej w 1877 r.) – historyczna Warszawa przegląda się w nowoczesnym obliczu stolicy, przez co obserwujemy tytułowy dialog, w którym dwa pozornie różne oblicza miasta wzajemnie się uzupełniają i przenikają.

Wbrew pozorom konkurs nie był dla uczestników prostym zadaniem. Dziedzictwo, w mieście tak zniszczonym w XX wieku, jak Warszawa, nie leży na ulicy. Połączenie z Dzisiaj wymagało bystrych obserwacji. Kilku autorom to się udało, a jurorzy zmuszeni zostali do ożywionych polemik. Cały konkurs się bardzo udał i wszystkim gratuluję – powiedział Tadeusz Rolke, przewodniczący jury konkursu Warszawa i jej Dziedzictwo.

Zwycięzcy konkursu wezmą udział w warsztatach fotograficznych, które odbędą się w Chicago – kolebce nowoczesnych wieżowców. Poza wyborem zwycięskich zdjęć, jury wyróżniło dodatkowo 8 fotografii, które zostaną zaprezentowane podczas wernisażu w trakcie uroczystego otwarcia kompleksu Mennica Legacy Tower jesienią 2019 r.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności autorów fotografii oraz poziomu nadesłanych prac. Ukazały one dziedzictwo miasta, które każdy z nas może interpretować na własny sposób i odnaleźć w nieoczywistych na pierwszy rzut oka miejscach. Dzięki udziałowi w odbywających się w Chicago warsztatach fotograficznych, zwycięzcy naszego konkursu będą mieli możliwość poznania kultowych wieżowców Golub & Company, które doskonale wpisały się w krajobraz miasta, stanowiąc jego autentyczne dziedzictwo. Wierzymy, że architektura tych budynków zainspiruje ich do fotografowania miasta i po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, wykonają jeszcze wiele znakomitych zdjęć, przedstawiających wyjątkowe dziedzictwo Warszawy – powiedział Cezary Jarząbek, Założyciel i Prezes Zarządu Golub GetHouse.

Organizatorami konkursu Warszawa i jej Dziedzictwo były firmy Golub GetHouse i Mennica Polska S.A, inwestorzy wysokościowca Mennica Legacy Tower. Patronat medialny nad akcją objęły magazyn Eurobuild CEE oraz NaszeMiasto.pl

Wyniki konkursu fotograficznego Warszawa i jej Dziedzictwo

Nagroda główna
• Sławomir Rogowski za zdjęcie pt. Fuzja
• Paweł Czarnecki za zdjęcie pt. Dialog

Nagrody dodatkowe – wyróżnienia:
• Adrian Mirgos za zdjęcie pt. Święto Wisły
• Marta Leśniakowska za zdjęcie pt. Punkty Widzenia: 14:38
• Piotr Maślanka za zdjęcie pt. Ślady
• Katarzyna Chlebowska za zdjęcie pt. Powidoki
• Marek Szymański za zdjęcie pt. Mury Pragi
• Katarzyna Deperas za zdjęcie pt. Patrzę w przyszłość
• Emilia Żmudzin za zdjęcie pt. W stronę słońca
• Rafał Ganowski za zdjęcie pt. Plac Sześciu Krzyży

Warszawa i jej dziedzictwo
Prace nagrodzone: Fuzja aut. Sławomir Rogowski i Dialog aut. Pawła Czarneckiego
Jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke

Dodaj komentarz