Indywidualna wystawa Halila Altındere w Krakowie

Jeśli żadne państwo ich nie chce, może osiedlimy uchodźców na Marsie? Tym pytaniem Kaya Genç, turecki komentator polityczny i eseista, podsumował jedną z prezentowanych na wystawie prac, celnie punktując specyfikę twórczości Halila Altındere – kontekstową, trudną, choć w charakterystyczny sposób ironiczną i niepozbawioną futurystycznej sugestii.

Halil Altındere „Welcome to Homeland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Halil Altındere „Welcome to Homeland” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w 1971 roku Altındere jest Kurdem mieszkającym w Stambule, z jednej więc strony jest przedstawicielem najliczniejszej, przejawiającej silne tendencje separatystyczne mniejszości zamieszkującej Turcję; z drugiej – mieszkańcem kosmopolitycznego miasta, które tworzy warunki dla międzynarodowej ekspozycji jego idei. Największą rozpoznawalność Altındere zdobył w latach 90., zarówno jako artysta, ale także jako wydawca „art-ist Magazine” i kurator o łatwo wychwytywalnym, politycznym zacięciu. Od tego czasu w swoich pracach podejmuje tematy władzy i społecznej niesprawiedliwości. Otwarcie dopuszcza się krytyki polityki tureckiego rządu, szeroko odnosi się także do zagadnienia grup marginalizowanych – Kurdów (Dance with Taboos, 1997; Dance with Taboos II, 1997) czy Romów (Wonderland, 2013; Welcome to the Land of the Lost, 1998).

Welcome to Homeland jest pierwszą w Polsce indywidualną wystawą artysty, która prezentuje jego trzy powstałe w 2016 roku projekty poświęcone kryzysowi uchodźczemu. Space Refugee, Homeland i Köfte Airlines to mikroopowieści, których bohaterami są astronauta Muhammed Ahmed Faris czy raper Muhammad Abu Hajar, będące rodzajem niezapośredniczonej soczewki, przez którą przyglądamy się kryzysowi z nieco innego kąta; choć opowiedziane językiem ironicznego fantazmatu nigdy nie tracą jednak połączenia z gorzką rzeczywistością.

Halil Altındere (ur. w 1971 roku w Mardin, mieszka w Stambule) bada polityczne i społeczno-kulturowe kody, koncentrując się na marginalizacji i oporze wobec systemów ucisku. Jego prace znalazły się na wystawach w Documenta, Manifesta i biennale w Stambule, Gwangju, Sharjah i São Paulo, a także w MoMA / PS1 w Nowym Jorku.

Halil Altındere. Welcome to Homeland
Wernisaż: 12 października 2018 roku, godz. 18.00
Od 12 października do 4 listopada 2018 roku
Fundacja Nośna w Krakowie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR