Tell Me More

Austriackie Forum Kultury zaprasza na wystawę, na której zaprezentowane zostaną nowe prace artystów. Podczas wernisażu odbyła się część performatywna, podczas której Justina Los (Polen Performance) opowiedział o (zerwanej) przyjaźni, trudach pracy i bycia razem na odległość, a Stephan Blumenschein dokonał analizy wernisażu, jako potencjalnego medium twórczego.

„Tell Me More” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Tell Me More” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sytuacja kuratorska zawsze związana jest z gościnnością. Pociąga za sobą zaproszenia dla artystów, dzieł sztuki, kuratorów, odbiorców, a czasem także instytucji; ludzie i przedmioty są przyjmowane, goszczone i tymczasowo razem ze sobą przebywają. Jest swoistym udogodnieniem dla komfortu osobistego i rzeczowego, a także reakcją na potrzebę uznania, szacunku lub uwagi. Wreszcie, i co bardzo ważne, sytuacja kuratorska funkcjonuje w przestrzeni między bezwarunkową akceptacją drugiego podmiotu a ograniczeniami legitymizowanymi przez różne reguły i przepisy.

Co, jeśli wystawa, a właściwie jej wernisaż jest dziełem sztuki samym w sobie? Jak decyzja artysty o wzięciu odpowiedzialności za wszelkie dodatkowe kwestie, które formułują się dzięki wspólnocie – w tworzeniu, wykonywaniu, produkcji, wystawianiu, czy po prostu byciu razem wpływa na sztukę? Kto jest gospodarzem, gdy performer przejmuje kontrolę? Jakie, w czasach, kiedy obcowanie z kulturą i sztuką ma charakter eventu jest znaczenie wernisażu? I wreszcie, jak tak naprawdę rozumieć sztukę, jeśli wszelkie podtrzymujące ją struktury są ukryte?

Tell Me More. Stephan Blumenschein, Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak)
Kuratorka: Agata Cieślak
Od 8 października do 6 listopada 2018 roku
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz