Osiedleni. Teatralne

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do oddziału Dzieje Nowej Huty na wernisaż nowej wystawy Osiedleni. Teatralne.

„Osiedleni. Teatralne”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Osiedleni. Teatralne”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Nowa Huta postrzegana jest jako monolityczny organizm, powstała jako imponujące założenie architektów. W pobliżu zakładu pracy wybudowano bloki mieszkalne, a w ich stosunkowo bliskim otoczeniu: sklepy, przychodnie, przedszkola, szkoły, ale także centra kultury jak kina czy teatr. Nowe miasto miało tonąć w zieleni i być przyjazne dla mieszkańców. Każde z osiedli jest odrębne i choć podobne do innych, to niepowtarzalne.
Co mieszczą w sobie nowohuckie osiedla? Jak funkcjonuje ten najmniejszy organizm urbanistyczny – jednostka sąsiedzka? Czy tworzą swoją historię?
Próbujemy na te pytania odpowiedzieć na przykładzie osiedla Teatralnego, interesującego pod względem architektury i urbanistyki, ale także społecznym i politycznym. W obrębie osiedla stoją oryginalne budynki, przykłady architektury socrealistycznej – teatr i kino. Mamy szkołę, jako przykład zmian w architekturze, a jednocześnie historia powstania tego budynku ma kontekst polityczny.

Na wystawie prezentowane są nie tylko zebrane materiały o charakterze historyczno-archiwalnym, ale przede wszystkim osobiste informacje o osiedlu przekazane zwiedzającym przez jego mieszkańców i osoby związane z tym miejscem przez swoją pracę. Eksponowane pamiątki i zdjęcia pokazują życie osiedla, dokumenty obrazują pierwsze lata jego istnienia: jak ono powstawało, zmieniało się i jak…zmienia się nadal.
Wystawa Osiedleni. Teatralne to fascynujące dziedzictwo historyczne Nowej Huty i zarazem sentymentalna opowieść o wzajemnych relacjach sąsiedzkich, poczucia przynależności do społeczności osiedlowej, jak i samego miejsca – Osiedla Teatralnego.
Kuratorką wystawy jest Magdalena Smaga.

Osiedleni. Teatralne
Od 11 października 2018 roku do 24 lutego 2019 roku
Wernisaż: 10 października 2018 roku, godz. 17.00
Kuratorka: Magdalena Smaga
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj komentarz