• 2018-10-08

Aleksander Dębicz – Invention

28 września ukazał się najnowszy album Aleksandra Dębicza pt. Invention. Artysta prezentuje komplet nagrań Inwencji i Sinfonii J. S. Bacha, a także 4 własne kompozycje inspirowane muzyką barokową i hip-hopową.

Aleksander Dębicz, „Invention” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Aleksander Dębicz, „Invention” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Tym razem Dębicz sięga po miniaturowe arcydzieła Bacha i łączy je z własnymi kompozycjami inspirowanymi muzyką hiphopową. Powstaje wytrawna mikstura o bogatym aromacie, w której rozsmakować się mogą zarówno koneserzy, jak i poszukiwacze nowych doznań.

„Gram Bacha bo lubię!” – mówi ze śmiechem i nonszalancją, aby po chwili z wypiekami na twarzy śledzić detale barokowych ozdobników, traktatów i historii. Nagrywa komplet Inwencji i Sinfonii arcymistrza muzyki klawiszowej, aby pokazać ich skondensowane piękno, zaklętą w nich ponadczasowość i prawdę. Artysta nie byłby sobą, gdyby na płycie nie znalazły się jego autorskie kompozycje. Siła kreacji i improwizacji pociąga go od początku muzycznej drogi.

Dlatego w Invention znajdziemy cztery toccaty, inspirowane zetknięciem muzyki hip-hopowej i barokowej. Hip-hop i pianista?! Czemu nie. Dla Dębicza granice w sztuce i muzyce nie istnieją – słucha wszystkiego, chłonie barwny świat taki, jakim jest, nie kategoryzując, tworząc własne zaskakujące połączenia smaków.

Aleksander Dębicz, Invention
Premiera: 28 września 2018 roku
Warner Classics

Dodaj komentarz