Jan Tomasz Gross i Aleksandra Pawlicka – rozmowa

3 października wydawnictwo W.A.B opublikowało rozmowę Aleksandry Pawlickiej z Janem Tomaszem Grossem pt. …bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…

Jan Tomasz Gross, „…bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Jan Tomasz Gross, „…bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…” (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Wróg, zdrajca, donosiciel, kłamca, polakożerca? Kim jest człowiek, który wbija kij w mrowisko polskiej historii? Rozmowa Aleksandry Pawlickiej z Janem Tomaszem Grossem to nie tylko historia powstania głośnych książek: Sąsiadów, Strachu i Złotych żniw. To przede wszystkim historia człowieka, któremu zależy na Polsce.

Do prokuratury trafiło dwanaście doniesień przeciwko Janowi Tomaszowi Grossowi – o pomówienie i znieważanie narodu polskiego oraz o nawoływanie do nienawiści. Kim jest autor określany przez niektórych jako wróg, zdrajca, donosiciel i kłamca? W szczerej rozmowie z Aleksandrą Pawlicką poznajemy nie tylko historię powstania głośnych Sąsiadów oraz kontrowersyjnego Strachu i Złotych żniw. To przede wszystkim opowieść o człowieku „chorym na Polskę” i o historii tej choroby. Jan Tomasz Gross nie tylko ma odwagę pytać o losy swojego kraju, ale przede wszystkim znajdować odpowiedzi – nawet jeśli te nie są wygodne dla nikogo lub są tak straszne, że budzą przerażenie w samym autorze.

Książka ta jest panoramą losów powojennej Polski, pokolenia marca 1968, wielkich emigracji i przyjaźni, które potrafią przetrwać próbę odległości i czasu. To także powidoki historii. Dziennikarka „Newsweeka” Aleksandra Pawlicka rozmawia również między innymi z Adamem Michnikiem, Barbarą Toruńczyk, Aleksandrem Smolarem i Ireną Grudzińską-Gross. Dociera do tych, którzy nadal mają odwagę nazwać autora Sąsiadów swoim przyjacielem, nawet jeśli nie jest im z nim po drodze.

Jan Tomasz Gross, …bardzo dawno temu, mniej więcej w zeszły piątek…
Premiera: 3 października 2018 roku
Wydawnictwo W.A.B

Dodaj komentarz