• 2018-10-05

Rusza Festiwal Eklektik Session

Już dziś, pod hasłem „Manual” rusza festiwal Eklektik Session. W przestrzeniach Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w klubogalerii Surowiec i w Centrum Technologii Audiowizalnych CeTA wystąpią norweski trębacz Nils Petter Molvaer oraz Building Instrument, nowojorski duet Paris Monster i reprezentacja berlińskiego festiwalu XJAZZ – Studnitzky oraz Ätna. Najważniejszym wydarzeniem ES będzie koncert finałowy w wykonaniu Eklektik Orchestra.

Eklektik Session (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eklektik Session (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od ASP przez Surowiec po CeTĘ

Inauguracja festiwalu, 5 października, odbędzie się w pracowniach profesorów Krzysztofa Skarbka oraz Wojciecha Lupy na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Po spotkaniu z Krzysztofem Skarbkiem swój koncert da zespoł Building Instrument, o którym rozpisują się już nie tylko norweskie media. Tego samego dnia w klubogalerii Surowiec wystąpi Paris Monster, duet z Nowego Jorku z charyzmatycznym Joshem Dionem.

Drugiego dnia festiwalu, 6 października, przestrzenie Centrum Technologii Audiowizualnych gościć będą XJAZZ Festival z Berlina. W ramach prezentacji XJAZZ wystąpą kwartet Studnitzky oraz duet Ätna. Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) powstało w wyniku przekształcenia wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, która rozpoczęła działalność 1 stycznia 1953 roku. Zrealizowano tu ponad 500 filmów, w tym klasykę polskiego kina jak filmy Wojciecha Jerzego Hasa oraz Romana Polańskiego. W ramach zapowiedzi festiwalu, 2 października, będzie można wziąć udział w spacerze po dawnej Wytwórni, a także w pokazie filmu Pies (1973 roku) Janusza Kondratiuka. Po CeTA oprowadzać będzie przewodniczka Iwona Stec.

Wielki finał z Molvaerem i Eklektik Orchestra

W tej samej przestrzeni w niedzielę, 7 października, odbędzie się finał Eklektik Session 2018. Ostatniego dnia festiwalu wystąpi Nils Petter Molvaer, znany na całym świecie norweski trębacz. Płytą Khmer, wydaną w 1998 roku przez wytwórnię ECM, zrewolucjonizował myślenie o nowoczesnej muzyce improwizowanej. We Wrocławiu u jego boku wystąpią dobrze znany w Polsce gitarzysta Eivind Aarset oraz szwajcarski perkusista Samuel Rohrer. Wszyscy dołączą do koncertu finałowego Eklektik Orchestry, który jak co roku będzie absolutnym zaskoczeniem. Eklektyczna orkiestra z udziałem gości festiwalu wykona niepowtarzalny muzyczno-wizualny spektakl pod przewodnictwem Radka Bonda Bednarza. Koncert nagłośni Roli Mosimann, a za oprawę wizualną festiwalu odpowiadać będzie Tord Knudsen, związany m.in. z norweskim festiwalem Punkt.

Spotkania wokół sztuki

W programie nie zabraknie spotkań ze sztuką. W sobotę, 6 października, w galerii Vivid Katarzyna i Julia Kulpa, artterapeutka i muzykoterapeutka, poprowadzą interaktywne warsztaty, których efektem finalnym będzie wielkoformatowe malarstwo powstałe z udziałem artystów i publiczności. Tego samego dnia będzie można porozmawiać przy kawie z fotografem, Grzegorzem Gołębiowskim, autorem serii Eklektik Portraits. Z kolei w ramach inauguracji festiwalu, na wrocławskiej ASP, z uczestnikami festiwalu spotka się malarz, Krzysztof Skarbek.

Festiwal Eklektik Session
Od 5 do 7 października 2018 roku
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Dodaj komentarz