Desa Design Days

Już 20 października w Warszawie wystartuje pierwsza edycja Desa Design Days. Będzie to jedyne w Polsce tego typu wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu.W programie znajdą się m.in. wykłady, warsztaty, pokazy filmów.

„Desa Design Days”, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Desa Design Days”, Warszawa (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Centralnym punktem będzie wystawa Polska Sztuka Stosowana 1918-2018, na której pojawią się absolutne unikaty rodzimego designu m.in. jeden z kultowych, niewielu oryginalnych foteli stworzonych przez samego Romana Modzelewskiego. Będzie można obejrzeć w sumie około 200 obiektów. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace pójdą pod młotek.
Polska Sztuka Stosowana 1918-2018 to przekrojowa prezentacja ikon polskiego wzornictwa, nie przez przypadek przypadająca na 100-lecie odzyskania niepodległości. Wystawa zaprezentuje najważniejsze momenty i zmiany w polskiej myśli projektowej w przeciągu ostatnich dziesięciu dekad. Nazwa wystawy nawiązuje do klasycznej pozycji literatury zatytułowanej Polska Sztuka Stosowana XX wieku. Książkę stworzyła jedna z najważniejszych postaci związanych z historią polskiego designu – Irena Huml. Część prac prezentowanych na wystawie pochodzić będzie z kolekcji autorki.
W ramach Desa Design Days odbędą się m.in. wykłady Anny Kostrzyńskiej-Miłosz na temat polskiego wzornictwa art deco i Anny Wiszniewskiej o ceramice artystycznej po 1960 roku. Będzie można wziąć udział w oprowadzaniach po wystawie prowadzonych przez wybitnych historyków sztuki i wzornictwa – Krystynę Łuczak-Surówkę i Łukasza Gorczycę, z którego kolekcji pochodzić będzie duża część wystawionych obiektów. Podczas spotkania z projektantem Grzegorzem Strzelewiczem poznamy zaplecze projektowania sprzętów elektronicznych dla Zjednoczenia Unitra. Wśród kilkunastu wydarzeń zaplanowano także rodzinne warsztaty projektowe i pokazy filmowe dla dzieci.
Wiele przedmiotów w historii polskiego designu nie znalazło uznania w czasach swojego powstania, bądź z racji trudności wykonawczych, technologicznych nie miało szans wejść do masowej produkcji. Przykładem może być słynny dziś fotel projektu Romana Modzelewskiego z 1958 roku. Ze względu na niedostępność materiałów i technologii w latach powojennych nie udało się uruchomić produkcji fotela. Dopiero kilka lat temu jako RM58 pojawił się w sprzedaży i od razu stał się jednym z najbardziej pożądanych obiektów polskiego designu. Modzelewski w swojej pracowni stworzył serię tylko pojedynczych egzemplarzy. Jeden z nich znajduje się w prestiżowym londyńskim Victoria & Albert Museum, inny w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Podczas pierwszej odsłony Desa Design Days będzie można zobaczyć jeden z oryginalnych,autorskich egzemplarzy fotela. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na wystawie Polska Sztuka Stosowana 1918-2018 będzie można zobaczyć ok. dwustu unikatowych i ikonicznych dla polskiego wzornictwa przedmiotów, m.in słynne ładowskie meble i żakardy, ćmielowską porcelanę, tzw. pikasiaki z włocławskiego fajansu, czy przykłady szkła unikatowego. W DESA Unicum zaprezentowane zostaną także np. zaprojektowany w czasie II Wojny Światowej dziecięcy zydelek Sarenka duetu Szlekys-Wincze, krzesło Pająk projektu Marii Chomentowskiej z 1957 roku i przedwojenna tkanina żakardowa Rózgi projektu Lucjana Kintopfa.

 

Desa Design Days
Od 20 do 21 października 2018 roku, godz.12-19
Warszawa

Dodaj komentarz