Wykład Karpiński / Nowicki – Architektura KS Orzeł

Miasto jest nasze Praga Południe i Warszawski Modernizm 1905-1939 zapraszają na wykład o budynku klubu Orzeł i pokrewnych mu skarbach warszawskiego modernizmu końca lat 30.

„Karpiński / Nowicki Architektura KS Orzeł”, Paca 40 (źródło: materiały źródłowe organizatorów)

„Karpiński / Nowicki Architektura KS Orzeł”, Paca 40 (źródło: materiały źródłowe organizatorów)

Co łączy stołeczną Ścianę Wschodnią i siedzibę ONZ w Nowym Jorku? Budynek KS Orzeł, który zaprojektowali w 1938 dwaj młodzi projektanci – Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński.
Gmach KS Orzeł przy Podskarbińskiej jest dziś praktycznie ruiną. Jednakże ta prosta bryła, jej strukturalna kompozycja przykryta łupiną betonowej kolebki, jest przykładem ewolucji architektury Dwudziestolecia.
W końcu lat trzydziestych funkcjonalistyczny modernizm zaczął ustępować miejsca nowatorskim kompozycjom, świadomie łączącym nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, techniczne i przestrzenne oraz formy i detale, inspirowane zarówno transatlantykami jak i naturą czy kulturą ludową. Betonowe kolebki i rzędy słupów, rytmy konstrukcji i okien. Te i wiele innych elementów używano do kształtowania rozlicznych nowoczesnych projektów z drugiej połowy lat 30 XX wieku. W zależności od rangi i funkcji obiektu, przeważały elementy strukturalne w stosunku do subtelnych elementów dekoracyjnych. Budynek KS Orzeł również wpisuje się w ten niezwykle ciekawy i rozkwitający nurt modernizmu końca lat 30. Nierzadko nowatorska stylistyka z 2 połowy lat 30, łącząca modernizm z elementami detali i dekoracji oraz form inspirowanych zarówno transatlantykami jak i sztuką ludową i motywami naturalnymi, nazywany jest czasem jako styl37. Co ciekawe, tzw styl 37 realizowany był również w architekturze projektów publicznych i mieszkaniowych z lat 40 i 50.

O stylu 37 w architekturze Orła , twórczości Karpińskiego, Nowickiego, stylu 37 i modernistycznym Grochowie, Kamionku i Pradze Południe będzie można usłyszeć 4 października na wykładzie który poprowadzi mgr inż. arch. Grzegorz Mika, architekt i varsavianista.

Karpiński / Nowicki- Architektura KS Orzeł. Nowa generacja, nowy styl i grochowski modernizm
4 października 2018 roku, godz. 18.30
Paca 40
Warszawa

Dodaj komentarz