• 2018-10-04

Siedem pieśni o awangardzie

4 października Komuna// Warszawa i Instytut Teatralny zapraszają na pokaz spektaklu w reżyserii Grzegorza Laszuka Siedem pieśni o awangardzie, będącego powrotem do estetyki scenicznej i manifestów z lat 20.

„Siedem pieśni o awangardzie”, reż. Grzegorz Laszuk (źródło: materiały prasowe teatru)

„Siedem pieśni o awangardzie”, reż. Grzegorz Laszuk (źródło: materiały prasowe teatru)

W Siedmiu pieśniach o awangardzie artyści Komuny// Warszawa dokonają symbolicznej rekonstrukcji teatralnych scenografii, a powidoki estetyki scenicznej tamtych lat pozwolą przywołać idee teatralnej awangardy tamtych lat – także w kontekście zaangażowania politycznego, burzenia teatralnej iluzji i bezpośredniej rozmowy twórców z widzami.

Awangardowe manifesty często definiowane są jako wizje lepszego świata. Ale czasami te same manifesty interpretować można jako ucieczkę przed pędzącym na oślep walcem historii. Bez względu na to, która z tych interpretacji jest właściwa, awangarda zawsze kieruje się KU PRZYSZŁOŚCI.

Patronat honorowy nad obchodami stulecia awangardy objął Prezydent RP Andrzej Duda. Może to ironia losu, a może znak czasu i ostateczny sygnał, aby pojęcie awangardy umieścić wśród eksponatów archeologicznych wymarłych kultur? Władza zwykle walczy z awangardą, bo ta zwykle walczy z władzą. Czy zatem duch awangardy umarł ostatecznie? – zastanawiają się twórcy.

Realizatorzy:

Reżyseria: Grzegorz Laszuk
Światła: Karolina Gębska
Wideo: Adrian Cognac
Współpraca scenograficzna: Piotr Szczygielski

Występują gościnnie: Halszka Sokołowska, Anna Wojnarowska

Siedem pieśni o awangardzie
4 października 2018 roku, godz. 19.00
Komuna// Warszawa

Dodaj komentarz