12. Westival Architektury

Westival jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.

„Westival. Mieszkam w mieście”, SARP Szczecin (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Westival. Mieszkam w mieście”, SARP Szczecin (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Westival to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbywa się pod hasłem Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy, a kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.
Westival to przede wszystkim spotkanie. To festiwal otwartych pytań i próba odpowiedzi na nie. Temat jest jeden, wiadomo: architektura. Kontekstów znacznie więcej: Czym jest, albo czym powinna być? Jaka powinna być i dlaczego? Komu i jak ma służyć? Ta rozmowa trwa już dwanaście lat…
Westival ma jeden cel – w myśl, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki. Albo w takie jego, przez mieszkańców i publiczność, pojmowanie. Kilkudniowe święto architektury ma uwrażliwiać jej odbiorców, czyli… wszystkich. Ma też stanowić platformę integracji oraz informacji zwrotnej dla jej twórców.
Westival toczyć się będzie w kilku miejscach. Centrum stanowić będzie Westival Loft zlokalizowany w gmachu dawnego Polmozbytu przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne wydarzenia zaplanowano także w Trafo. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego).

Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, z wykształcenia architekt. Od 2011 roku współprowadzi Fundację Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania tekstów Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji, następnie m.in.: Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects w Londynie, Modernización podczas festiwalu PhotoEspaña oraz Dane warszawskie w Muzeum Warszawy.
W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika Architektura-murator. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (Wydawnictwo WAB, 2016) nagrodzonej Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, obecnie pracuje nad książką o odbudowie stolicy. Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze, m.in. Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (z Jarosławem Trybusiem i Marcinem Kwietowiczem, 2013).

Dom to najbardziej zrozumiała skala architektury, najbliższa codziennym potrzebom człowieka. Można w ogóle nie interesować się architekturą, ale każdy chyba interesuje się tym jak mieszka. Każdy przecież ma albo wynajmuje jakieś cztery ściany, kupuje albo sprzedaje. Wybór mieszkania to często decyzja na całe życie. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jest nawet wpisane do konstytucji. A jednak większość nowych dzielnic mieszkalnych powstaje bez planu, a pojedyncze udane budynki nie tworzą dobrego miasta. Tymczasem jakość mieszkania i jego najbliższego otoczenia – osiedla czy dzielnicy – decyduje o wygodzie i jakości życia. Dlatego właśnie tematem tegorocznego Westivalu jest architektura mieszkalna i jej miejsce w mieście. Przyjrzymy się dziedzictwu modernistycznych osiedli oraz realiom współczesnego deweloperskiego budownictwa, poznamy współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych.Wszyscy przecież mieszkamy w mieście, a nawet jeśli wybraliśmy życie poza miastem, to miasto prędzej czy później nas tam dogoni. Lepiej więc zacząć dyskutować o tym jak powinno działać i wyglądać, by mieszkało się w nim dobrze – mówi Grzegorz Piątek.

12. Westival Architektury Mieszkam w mieście. Realia i alternatywy
Od 12 do 20 października 2018 roku
Kurator: Grzegorz Piątek
Szczecin

Dodaj komentarz