Queen of the Night

4 października otworzy się nowa wystawa w Elementarzu dla mieszkańców miast w Krakowie, której bohaterem będzie Łukasz Stokłosa.

Łukasz Stokłosa, „Schloss Charlottenburg”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa, „Schloss Charlottenburg”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiązka światła przedziera się przez mrok, oświetla bransoletkę królowej Wiktorii i końskie uprzęże, dawniej używane w pałacu w Nymphenburgu, odkrywa zarysy liści w oranżerii. Jest duszno: albo to duchota wiecznie przykurzonych gablot na wystawach od lat niezmienianych, albo wilgotny zaduch szklarni. Łukasz Stokłosa patrzy na pozostałości dawnej Europy, schowane pod kloszami, za ozdobnym aksamitnym sznurem i szkłem, na pałace zmienione w muzea; nieużywane przez nikogo, lecz zadbane parki. Queen of the Night to właściwie muzeum tych muzeów, podróż przez ogrody Wiednia i Salzburga.

Królowe Nocy lubią dramatyczne wejścia, sztylety i błyski, kontrasty. Nie powinno dziwić, że igrające w kryształowych żyrandolach błyski tak łatwo można zgasić. Wieniec laurowy, skrywany pod kloszem ktoś już dawno wyniósł, liście sczerniały i zwiędły, złoto i biel zmieniły się w czerń i purpurę – to koszmar, przed którym królowe uciekają w bezsenność.

Na wystawie Queen of the Night Łukasz Stokłosa pokaże malarstwo i obiekty.

Kuratorka: Martyna Nowicka

Łukasz Stokłosa – urodził się w 1986 roku, pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2010 roku ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jacka Waltosia. Swój dyplom, pt. Śmierć i pożądanie poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Jego pierwszą indywidualną wystawą była Zimowa opowieść (2011) w galerii Zderzak w Krakowie, na prezentowanych obrazach można było zobaczyć pałacowe wnętrza, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych utrzymane w ulubionym przez artystę klimacie romantyzmu i dekadencji. W podobnym tonie utrzymana była również jego druga indywidualna wystawa Skład obrazów (2013, Galeria Zderzak). Wystawie towarzyszył katalog wydany przez Galerię Zderzak. W 2013 roku Stokłosa otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznawaną w Konkursie Gepperta. W 2014 roku obrazy Stokłosy znalazły się w wydanym nakładem wydawnictwa Thames&Hudson, London-New York albumie autorstwa Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow, prezentującym wybór najbardziej obiecujących współczesnych malarzy i malarek. W 2015 roku prace Łukasz Stokłosy były prezentowane na wystawie Artyści z Krakowa, generacja 80-90 w muzeum sztuki współczesnej w Krakowie – MOCAK.

Łukasz Stokłosa. Queen of the Night
Kuratorka: Martyna Nowicka
Wernisaż: 4 października 2018 roku, godz. 19.30
Elementarz dla mieszkańców miast w Krakowie

Dodaj komentarz