Duch Bauhausu laureatem konkursu MIASTOmovie 6!

Znamy zwycięzcę konkursu dla filmów o mieście i architekturze organizowanego w ramach 6. edycji festiwalu MIASTOmovie. Jury postanowiło nagrodzić film Duch Bauhausu w reżyserii Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha. Twórcy otrzymają nagrodę w wysokości 1000 euro, której fundatorem jest firma Budimex Nieruchomości.

MIASTOmovie 6!, „Duch Bauhausu” reż. Nils Bronbinker i Thomas Tielsch (źródło: materiały prasowe organizatorów)

MIASTOmovie 6!, „Duch Bauhausu” reż. Nils Bolbrinker i Thomas Tielsch (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Zwycięzcę wybrało Jury w składzie: Juho-Pekka Tanskanen (reżyser filmu Czekając na Barcelonę), Nadia Parfan (dyrektorka artystyczna Festiwalu Filmu i Urbanistyki “86″ w Sławutyczu na Ukrainie) i Aleksandra Hamkało (organizatorka targów Bakalie Wrocław i aktorka filmowa). Kapituła wyróżniła Duch Bauhausu Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha za stworzenie filmu zaskakującego, bogatego w idee i poszerzającego horyzonty; za pokazanie historii, która jako proces trwa po dziś dzień; za ukazanie ducha awangardy, którego możemy odnaleźć w wielu drobiazgach naszego codziennego życia. W werdykcie uzasadniającym wybór jurorzy wskazali: Łatwym byłoby stworzenie nużącego, opartego na suchych faktach dzieła, ale w tym przypadku twórcom udało się tak poprowadzić narrację, że film wciąga nas zarówno na poziomie intelektualnym, jak i emocjonalnym.

Duch Bauhausu opisuje porywającą historię rewolucyjnej artystycznej uczelni: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami, otwiera się przed nami, jednocześnie zadając pytania tak ważne w dzisiejszych czasach: jak chcemy żyć? W którą stronę zmierzamy?
Organizatorem festiwalu jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. Do zobaczenia podczas kolejnej edycji MIASTOmovie!

Duch Bauhausu reż. Nils Borbribnker i Thomas Tielsch
Zwycięzca Festiwalu MIASTOmovie 6! Ulica

Dodaj komentarz