• 2018-10-03

24. Dni Norwidowskie

Od 6 do 7 października w Krakowie odbędą się 24. Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Festiwal ma na celu przybliżenie twórczości tego wybitnego, wszechstronnego i ponadczasowego artysty.

24. Dni Norwidowskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

24. Dni Norwidowskie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal rozpocznie warsztat kreatywnego pisania z Loesje, który inspirowany będzie twórczością Cypriana Kamila Norwida. Loesje to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami, to również grupa ludzi działających na całym świecie na rzecz kreatywności, wolności słowa, aktywizmu społecznego.

Warsztaty Loesje inicjują dyskusje na wybrane tematy, zapraszają do konstruktywnego korzystania z wolności wypowiedzi – ćwiczą umiejętność praktykowania i wyrażania własnej opinii przy jednoczesnym poszanowaniu odmiennych poglądów. Warsztat odbędzie się w sobotę 6 października o godzinie 14.30 w siedzibie OKN, na os. Górali 5, wstęp jest wolny jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

Proszę także nie szukać rzeczy ważnych – pod takim hasłem w sobotę 6 października o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja cyfrowej adaptacji listów Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu kolektywu Rabarbar.

Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów 24. Dni Norwidowskich będą Mistrzowskie improwizacje, czyli koncert muzyki improwizowanej z poezją w tle. Wystąpią: Karolina Niemiec-Gustkiewicz – recytacje, Martyna Zakrzewska – fortepian, Jakub Gucik – wiolonczela. Rozpoczęcie koncertu o godzinie 19.00. Prezentacja i koncert odbędą się również w siedzibie Ośrodka Kultury im. C,. K. Norwida, os. Górali 5.

Niedzielne wydarzenia w ramach 24. Dni Norwidowskich koncentrować się będą w Mogile. Tę dawną podkrakowską wieś Norwid odwiedził przy okazji wizyty w Krakowie w 1842 roku. Był wówczas na Kopcu Wandy i w Klasztorze oo. Cystersów, gdzie oglądał cykl obrazów Dzieje Wandy autorstwa Michała Stachowicza. Zafascynowany przeszłością miejsca napisał potem dwa dramaty misteryjne: Wandę i Krakusa. Z Krakowa Norwid udał się do Drezna i nigdy już nie powrócił do ojczyzny.

Podczas spaceru Śladami Sztukmistrza, który rozpocznie się 7 października o godz. 10.00 na dziedzińcu Opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11) zrekonstruowana zostanie trasa, jaką we wsi Mogiła mógł przejść Norwid odwiedzając mogilski klasztor oraz Kopiec Wandy. W naszej podróży w czasie i przestrzeni towarzyszyć będzie nie tylko twórczość Norwida, ale też tradycja literacka, do której się odwoływał.

Spacer zakończy się przy Kopcu Wandy. Poprowadzi go Anna Grochowska – literaturoznawczyni i historyczka sztuki, badaczka cracovianów, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia udziału należy przesłać do 4 października.

24. Dni Norwidowskie w Krakowie zakończy recytacja wierszy Cypriana Kamila Norwida w interpretacji znakomitej polskiej aktorki, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, miłośniczki twórczości Norwida prof. Doroty Segdy. Na recytację OKN wspólnie z Parafią św. Bartłomieja zaprasza 7 października o godz. 19.00 do kapitularza Opactwa oo. Cystersów w Mogile (ul. Klasztorna 11), gdzie wiszą obrazy M. Stachowicza, które miały zainspirować Norwida do napisania dramatu.

24. Dni Norwidowskie
Od 6 do 7 października 2018 roku
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie

Dodaj komentarz