Reaktywacja rzeźby cybernetycznej Senster w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zapraszają na prezentację rzeźby cybernetyczną Edwarda Ihnatowicza Senster. Praca należy do klasyki sztuki mediów. Powstała w roku 1968, od lat uznawana za zaginioną. W roku 2017 członkowie zespołu Re: Senster odnaleźli pozostałości oryginału i sprowadzili je na AGH w Krakowie, gdzie podjęto prace nad reaktywacją rzeźby.

Senster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Senster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przywracamy do życia jedno z klasycznych dzieł sztuki mediów. Senster został stworzony pod koniec lat 60. przez Edwarda Ihnatowicza, artystę polskiego pochodzenia pracującego w Londynie. Zaprezentowano go w pawilonie wystawowym Evoluon należącym do firmy Philips – koncernu, który wsparł powstanie pracy. W kwietniu 2017 roku rzeźba została zakupiona przez AGH od poprzedniego właściciela ─ firmy Delmeco Group działającej na terenie Holandii.

Praca, choć ważna, przestała funkcjonować w połowie lat 70. Do niedawna uznawana była za zaginioną. Dzisiaj powraca, dzięki staraniom transdyscyplinarnego zespołu uczonych i projektantów.

Odrestaurowaną pracę będzie można oglądać od 4 października przez miesiąc, w hali przemysłowej Wydziału Odlewnictwa AGH przy ul. Reymonta 23.

Senster jest rzeźbą kinetyczną. Mierzący ponad pięć metrów masyw został wykonany ze stali. Kształtem przypominał niezidentyfikowane bliżej zwierzę, poruszał się zwinnie dzięki zsynchronizowanej pracy ośmiu siłowników. Zmianą położenia sterował program komputerowy. Rzeźba reagowała na dźwięki i ruch w otoczeniu odczytując sygnały przesłane z mikrofonów i czujników dopplerowskich.

Tworząc Senstera Ihnatowicz nawiązywał do doświadczeń ówczesnej robotyki oraz eksperymentów w dziedzinie AI. Senster był trzecim z dzieł sztuki mediów jakie zrealizowano pod patronatem holenderskiego koncernu technologicznego Philips. Praca kontynuowała serię rozpoczętą przez CYSP 1 Nicolasa Schöffera (1956) oraz Poème électronique autorstwa Le Corbusier, Iannisa Xenakisa i Edgarda Varèse (1958).

Anna Olszewska

Senster w trakcie restauracji, fot. Sonia Milewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Senster w trakcie restauracji, fot. Sonia Milewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Re:Senster. Reaktywacja rzeźby cybernetycznej autorstwa Edwarda Ihnatowicza
Organizatorzy: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Kuratorka: Anna Olszewska
Wernisaż: 4 października 2018 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 31 października 2018 roku
Hala Wydziału Odlewnictwa AGH, ul. Reymonta 23 w Krakowie

Dodaj komentarz