• 2018-10-02

60. Jazz Jamboree

Jubileuszowy 60. festiwal Jazz Jamboree zainicjuje plenerowy, otwarty dla publiczności koncert 29 września. Wydarzenie odbędzie się na Pl. Trzech Krzyży, nawiązując do historii Leopolda Tyrmanda miłośnika jazzu, autora legendarnej nazwy festiwalu i mistrza ceremonii jego pierwszej edycji.

60. Jazz Jamboree (źródło: materiały prasowe organizatora)

60. Jazz Jamboree (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert otworzy nowojorski pianista i wokalista Peter Cincotti wraz ze swoim trio. Następnie usłyszymy międzynarodowe trio Leszka Możdżera, tworzone wspólnie z Zoharem Fresco oraz Larsem Danielssonem. Będzie mocno międzynarodowo i jazzowo.Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy plakatów z historycznych edycji Festiwalu Jazz Jamboree w Galerii Ethos przy Pl. Trzech Krzyży 10/14, która potrwa do końca Festiwalu tj. 28 października. Zostaną zaprezentowane znakomite prace autorów Polskiej Szkoły Plakatu, m.in Rosława Szaybo, Waldemara Świerzego, Rafała Olbińskiego czy Andrzeja Pągowskiego.

Główne koncerty festiwalu odbywać się będą w Klubie Stodoła, w dniach od 26 do 28 października. I tak na początek 26 października ciekawy projekt Marcina Olaka Imagine Nation, do którego zaprosił znanego gitarzystę Liberty Ellmana. Po nich wystąpi wyjątkowy duet Marcina Maseckiego i amerykańskiego mandolinisty Mike Marshalla. A na koniec absolutni mistrzowie jazzowej aranżacji z The Bad Plus, tym razem z nowym pianistą Orrinem Evansem.

Drugi dzień to prezentacja tego, co w brytyjskim jazzie nowe i wyjątkowe. A że dzieje się tam bardzo jazzy, udowodnią Binker Golding Quartet, Ezra Collective oraz fenomenalny saksofonista Idris Ackamoor z zespołem The Pyramids.

Ostatni, finałowy dzień festiwalu rozpocznie Uri Cane, wybitny indywidualista fortepianu, z solowym występem. Po nim dużą dawkę nowoczesnej, opartej na różnych źródłach muzyki improwizowanej, zaprezentuje trio amerykańskiego saksofonisty Jamesa Brandon Lewisa. Wielki finał festiwalu, to The Art Ensemble of Chicago. Legendarny, awangardowy zespół – kooperatywa artystów chicagowskich, wśród których usłyszymy i zobaczymy jego współzałożyciela Roscoe Mitchella.

60. Jazz Jamboree
Od 29 września do 28 października 2018
Fundacja Jazzarum

Dodaj komentarz