Wystawa Textura w ramach Targów Rzeczy Ładnych

Z łaciny textura to układ i kolejność nici w tkaninie. We włókiennictwie słowo to jest również używane do określania sposobu tkania i struktury powierzchni odzieży. Textura (definicja) – budowa wewnętrzna, rozpatrywana pod względem charakterystyki i sposobu ułożenia składników.

„Textura”, Targi Rzeczy Ładnych (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Textura”, Targi Rzeczy Ładnych (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Wystawa Textura pokazuje szeroki przekrój przez polskie projekty zorientowane wokół badań potencjału materiałów i faktur oraz ich możliwych zastosowań i różnych technik wytwarzania. Prezentacja obejmie także projekty, które łączą w sobie techniki mające korzenie w splocie tekstylnym i deseniu. Wszystkie eksponaty prezentowane na wystawie można będzie kupić.

Obecnie mamy do czynienia z powrotem do tekstyliów i ich kulturowych ekspresji. Życie w coraz bardziej cyfrowym świecie budzi potrzebę taktylności, odczuwania struktury materiałów, które nas otaczają. Ta potrzeba przyczyniła się do odrodzenia i wzmocnienia roli tkaniny w naszym najbliższym otoczeniu. To właśnie tkanina jest kluczem tej wystawy.

Polska posiada bogatą tradycję wzornictwa i produkcji materiałów. Rozpoczynając od tkaniny ludowej i wybitnych łódzkich projektantów, poprzez Ład oraz sopocką szkołę tkaniny aż do awangardowej polskiej tkaniny artystycznej. Współcześnie projektanci mają dużą potrzebę poznawania starych i odkrywania nowych procesów produkcyjnych. Techniki produkcji nie są już związane tylko z jedną dziedziną. Projektanci używając metod stosowanych we włókiennictwie tworzą obiekty oświetleniowe. Meble powstające z lejącego szkła maja warstwowość i gamȩ kolorystyczną, którą można odnaleźć w zwiewnych tkaninach i szkle dekoracyjnym. Innowacja technologiczna w tkaninie idzie ramię w ramię z szukaniem nowych rozwiązań we wzornictwie mebli.

Na wystawie można zobaczyć między innymi: wazony Malwiny Konopackiej, krzesło Oskara Zięty w towarzystwie akustycznych tkanin Aleksandry Gacy i lampy Marty Bakowski oraz projekty odzieży firmy Acephala.

Malwina Konopacka, warszawska projektantka i ilustratorka, opracowała wzór wazonu o wrzecionowatym kształcie z okrągłymi wgłębieniami mającymi nawiązywać do kształtu oka, który doczekał się różnorodnych interpretacji. Oskar Zięta, projektant i architekt, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Aleksandra Gaca tworzy nie tylko niezwykłą estetykę tkaniny, ale jednocześnie, dzięki najnowszym technologiom, odkrywa w niej właściwości akustyczne. Tkane przez nią unikatowe struktury nazwane Architextiles dają nowe możliwości przepływu dźwięku w budynku, w którym są zastosowane. Główną cechą projektów Marty Bakowski jest gra kontrastów. Dzięki temu materiały naturalne spotykają się z technologicznymi, rękodzieło flirtuje z przemysłem, a prymitywne inspiracje przekształcają się we współczesne tłumaczenia. Acephala natomiast to połączenie konceptualizmu w modzie i wysokiej klasy rzemiosła. Projektantka marki Monika Kędziora tworzy dla rebeliantek, kobiet pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi, odważnych.

„Textura”, Targi Rzeczy Ładnych (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Textura”, Targi Rzeczy Ładnych (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Textura to wystawa, która przeplata obiekty z tkaniną jak w awangardowym polskim gobelinie, łączy w niekonwencjonalny sposób różnorodne materiały tworząc nowe jakości.

Projekty, poprzez nowe zestawienia: buntownicze, subtelne, tajemnicze i harmonijne, wzmacniają się i opowiadają nową historię.

Kuratorka i projektantka wystawy, Paulina Matusiak (1971 r.), jest projektantem graficznym i użytkowym oraz pedagogiem. Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze. W 2002 roku założyła w Amsterdamie własna firmę, Studio Matusiak. Jej plakaty znajdują się w kolekcji miedzy innymi Museum für Gestaltung w Zurichu. Związana jest z wieloma uczelniami artystycznymi w Europie. W Polsce z poznańską School of Form. Jest rownież autorem projektu kolekcji kafli cementowych KILIM dla marki Purpura.

Wystawa jest organizowana przez Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza.

Targi Rzeczy Ładnych to projekt, którego celem jest wspieranie i popularyzowanie polskiego designu wśród szerokiej publiczności. Inicjowanie dialogu między projektantami i producentami, konsumentami oraz mediami. TRŁ tworzą wspólną, otwartą przestrzeń do dyskusji o roli i potrzebie estetyki w codziennym życiu. Wydarzenie organizowane dwa razy w roku w Warszawie. Łączy część targową, gdzie prezentowane są meble, lampy, ceramika, tekstylia, grafika, akcesoria wyposażenia wnętrz, zabawki edukacyjne dla dzieci oraz książki z niezależnych polskich wydawnictw, z częścią edukacyjną, podczas której organizowane są: wystawy, warsztaty, prezentacje i panele dyskusyjne poświęcone projektowaniu. W listopadzie 2017r otwarta została platforma sprzedażowa targirzeczyladnych.pl, gdzie prezentowane są wyselekcjonowane artykuły wyposażenia wnętrz od polskich projektantów i producentów

Wystawa Textura zaprezentowana została przez Instytut Adama Mickiewicza po raz pierwszy w 2017 roku w Londynie podczas London Design Festival.

 

Textura Targi Rzeczy Ładnych
Od 29 września do 28 października 2018 roku
Kuratorka: Paulina Matusiak
Warszawa

Dodaj komentarz