Pokazy snycerzy na targach Warsaw Home 2018

Wykonanie drewnianych mebli z rzeźbionymi dekoracjami wymaga prawdziwego mistrzostwa. Trudno uwierzyć, że tak skomplikowane kształty wychodzą spod ludzkiej ręki, bez pomocy maszyn. Podczas nadchodzących targów Warsaw Home 2018 nadarzy się okazja, żeby zobaczyć wykonywanie takich dekoracji na własne oczy – na stoisku Pracowni Mebli MebS.

„Pokazy snycerzy”, Warsaw Home 2018 (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Pokazy snycerzy”, Warsaw Home 2018 (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Marka MebS to firma rodzinna, stolarnia i artystyczna Pracownia w jednym. Powstają w niej unikalne meble gdańskie z litego drewna, zdobione wyjątkowymi rzeźbami stanowiącymi połączenie rzemiosła i sztuki. Za misterne, pełne detali dekoracje, dopracowywane niekiedy miesiącami, odpowiadają snycerze, rzeźbiarze pracujący w drewnie. – Wykonywanie rzeźbionych elementów mebli wymaga nie tylko talentu, ale również cierpliwości i wielkiego opanowania – mówi Bartłomiej Jóskowski, właściciel marki MebS. – W ciągu wielu lat przez naszą Pracownię przeszło około 150 osób, zostało z nami dziesięć. To ludzie z pasją, kochający to, co robią.

Jednym z najwyraźniejszych trendów w dzisiejszym wzornictwie jest powrót do rzemiosła – na nowo odkrywamy jego zalety, szukając czegoś innego niż standardowa rynkowa oferta. Wszystkie dekoracje w Pracowni Mebli MebS wykonywane są ręcznie. Właściciel i pracownicy, zafascynowani pięknem i trwałością starych mebli, wskrzeszają również inne dawne techniki stolarskie. Niezwykle starannie wybierają także drewno, przeważnie dębowe, sezonowane przez kilka lat i naturalnie suszone. – Dziś każdy może mieć mebel wykonany maszynowo – mówi Bartłomiej Jóskowski. – My tworzymy coś, czego nie może mieć każdy; rzeczy, które mają duszę.
Fundamentem marki MebS są meble gdańskie, ale od czasu powstania Pracownia bardzo się rozwinęła. Wykonuje się tu sprzęty na indywidualne zamówienia, do każdego pomieszczenia w domu – w tym również zabudowy kuchenne z rzeźbionymi frontami. W Pracowni realizowane są autorskie projekty, tworzone przez snycerzy we współpracy z klientem.

– Nie mamy sztywnego podziału pracy pomiędzy rzeźbiarzami – mówi Bartłomiej Jóskowski. – Przy każdym zleceniu, rozmawiamy o tym, kto chciałby się zająć tym zadaniem. Nie można dobrze pracować nad czymś, do czego nie ma się przekonania.

Rozmowa z klientem to pierwszy etap, później powstają rysunki. Po zaakceptowaniu ostatecznego projektu, rysunek przenoszony jest z papieru na drewnianą deskę, za pomocą – dziś już staroświeckiej – kalki. Potem zaczyna się powolne odkrywanie warstw drewna, usuwanie tego, co zbędne, żeby rzeźba nabrała kształtu. Najpierw w ruch idą największe dłuta, potem coraz mniejsze. Kiedy wzór jest już gotowy, dekorację wykańcza się farbami. Mistrzowie z Pracowni Mebli MebS używają głównie farb przeznaczonych do malarstwa na płótnie, co pozwala im wydobyć każdy niuans rzeźby.
Podczas Warsaw Home Pracownia Mebli MebS przybliży zwiedzającym pracę snycerzy. W trakcie pokazów zobaczymy, jak powstaje projekt na papierze, a następnie jak rzeźbiarz zamienia dwuwymiarowy rysunek w trójwymiarową dekorację i jak ją wykańcza. Kilka dni to zbyt mało czasu, by rozpocząć projekt od podstaw i ukończyć go. Dlatego kilku Mistrzów będzie rzeźbić dekoracje na różnych etapach powstawania, tak żeby jak najlepiej przybliżyć gościom targów swoją pracę. Odwiedzający Warsaw Home będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć, jak powstaje mebel z duszą – i jednocześnie dzieło sztuki.

 

Pokazy snycerzy na targach Warsaw Home 2018
Od 4 do 7 października 2018 roku
Warszawa

Dodaj komentarz