Nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na nowe wystawy: Przemka Branasa Moonrise, Michaliny Bigaj Red GreenhouseKUNSZT. Kolekcja orońska.

„Pergola” Michalina Bigaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Pergola” Michalina Bigaj (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kto zakłada zielnik, chce służyć życiu. Wkrótce jednak dostrzega, że służy dwóm mistrzom – że służy i śmierci: rośliny przemienia w znaki, w martwe litery języka. Lunarną stroną każdego herbarium jest opowieść o życiu otrutym, truciźnie; o szarym Słońcu odbijającym światło szarego Księżyca [Monet nie zalecał używania czerni]. Zielnik jest więc dwuznaczny, tak jak dwuznaczne są znaki i pismo: roślina jest martwa, ale ożywa, a żyjąc w znaku, odsyła do trucizny języka i własnej śmierci; mówi: jestem martwym znakiem życia, jestem żywym znakiem śmierci: życiem otrutym”. Marek Kraszewski

Przemek Branas ukończył Wydział Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (2013), a obecnie jest doktorantem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Publiczną działalność rozpoczął radykalnymi, tożsamościowymi performansami. Pomimo że zakres zainteresowań twórcy uległ w następnych latach znacznemu rozszerzeniu, sztuka akcji pozostała w centrum jego realizacji artystycznych. Branas sięga do historii performansu i performerów, nawiązując do takich postaci, jak Krzysztof Niemczyk czy Chris Burden, działających na przełomie lat 60. i 70. dwudziestego wieku. Jego zainteresowania archiwalne inspirowane są współczesnymi debatami politycznymi. Taki charakter miał projekt poświęcony generałowi Józefowi Bemowi, odnoszący się do sprowadzenia zwłok generała z Aleppo w Syrii do jego rodzinnego Tarnowa w 1929 roku (Work-shop, 2016), czy film dotyczący politycznego terroryzmu i przemocy, prezentowany podczas wystawy konkursowej Deutsche Banku „Spojrzenia” w 2017 roku w Zachęcie.

Dzięki wystawie Przemka Branasa okrężną drogą podążamy z ogrodu w Giverny do Parku Rzeźby Współczesnej w Orońsku, by zastanowić się, co oznacza inspirujący powstanie tych miejsc topos ogrodu rajskiego – kreacji sztuki i natury – miejsca wiecznej szczęśliwości… i śmierci – Dorota Monkiewicz.

Tytuł wystawy Michaliny Bigaj wystawy odnosi się do szczególnego rodzaju szklarni, w której czerwone światło stosowane jest do zoptymalizowania produkcji roślin na skalę przemysłową. Czerwone światło ma najwyższą wydajność fotosyntezy w roślinach. Jednak rośliny uprawiane tylko przy jego użyciu wykazują zmiany w wyglądzie. Liście stają się cienkie i duże, a rośliny nadmiernie wydłużone. Podczas ekspozycji będzie można zobaczyć instalację przekształcającą przestrzeń dawnego ogrodu zimowego w tytułową „red greenhouse” – szklarnię pełną rzeźb, obiektów i zdeformowanych form jedynie wizualnie symbolizujących wytwór natury, które tak naprawdę pozostają jej symulakrum.

„Moonrise” Przemek Branas (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moonrise” Przemek Branas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kunszt. Kolekcja orońska

Uczestnicy: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Ewa Axelrad, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Krzysztof M. Bednarski, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tony Cragg, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Miłosz Flis, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska „Kocur”, Jarosław Kozakiewicz, Edward Krasiński, Piotr Kurka, Alicja Kwade, Natalia Lach-Lachowicz, Daria Malicka, Jarosław Perszko, Marta Pszonak, Maciej Szańkowski, Martyna Szwinta, Sofie Żezmer

W ramach wystawy Kunszt. Kolekcja orońska w Muzeum Rzeźby Współczesnej prezentujemy najcenniejsze prace orońskiego zbioru. Spośród blisko 2000 realizacji wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i film video, będących dziełem artystów różnych generacji i stanowiących reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby drugiej połowy XX wieku oraz początku XXI wieku, a także prace współczesne z ostatnich lat, nabyte dzięki ministerialnemu programowi Regionalne kolekcje sztuki współczesnej oraz wyprodukowane bądź bezpośrednio zakupione przez naszą instytucję od artystów. Centrum Rzeźby Polskiej nie posiada galerii, w której można by urządzić stałą ekspozycję kolekcji. Pokazujemy ją zazwyczaj w różnych odsłonach na wystawach gościnnych w innych ośrodkach. Jednakże tym razem zdecydowaliśmy się zaprezentować ją w Orońsku, aby publiczność mogła zapoznać się z tym co zwykle ukryte jest w magazynach, a także z nowymi nabytkami do kolekcji.

Przemek Branas. Moonrise
Kuratorka: Dorota Monkiewicz
Otwarcie: 29 września 2018 roku, godz. 15.00
Wystawa czynna do 6 stycznia 2019 roku

Michalina Bigaj. Red Greenhouse
Kuratorka: Dorota Monkiewicz
Otwarcie: 29 września 2018 roku, godz. 14.30
Wystawa czynna do 6 stycznia 2019 roku

Kunszt. Kolekcja orońska
Kuratorka: Eulalia Domanowska
Współpraca: Henryk Gac
Otwarcie: 29 września 2018 roku, godz. 13.00
Wystawa czynna do 6 stycznia 2019 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz