• 2018-09-28

Dźwigają kulturę na sam szczyt!

Eksperci pokażą, jak stworzyć markę, pozyskać sponsora, zbudować narrację i przyciągnąć naprawdę duże media. Dzięki nim uczestnicy dowiedzą się, jak wykreować festiwal w dużym mieście, a także… daleko od szosy. Kobiety udowodnią, że to ich czas i że potrafią w sferze kultury zdziałać cuda. Wśród gości m.in. prof. Piotr Sztompka, Joanna Kos-Krauze, Roman Gutek, Sylwia Chutnik, Jacek Kłosiński, Małgorzata Halber i Filip Springer – a wszystko to w dniach 3 i 4 października podczas konferencji Dźwigacze Kultury w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Dźwigacze Kultury, fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dźwigacze Kultury, fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czym różni się uczestnictwo w koncercie od wysłuchania płyty? Wydarzenie kulturalne – dziejące się między artystą, odbiorcą, organizatorem czy mecenasem – może i powinno być traktowane jako zbiór relacji międzyludzkich. Kultura jako fundament wspólnoty – wykładem socjologa prof. Piotra Sztompki zainaugurujemy drugą konferencję Dźwigaczy Kultury. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy ją w 2017 roku z okazji 20-lecia Krakowskiego Biura Festiwalowego. To jedno z największych wydarzeń w Polsce poświęcone w całości tematyce kultury, jej kontekstowi społecznemu i otoczeniu biznesowemu.

W tym roku skupimy się na tym co Daleko od szosy. W panelu, który pokaże, że na prowincji powstaje coraz więcej ciekawych wydarzeń kulturalnych, wezmą udział Joanna Kalisz-Dziki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Roman Gutek z Gutek Film i Mariola Pękala-Piekarska z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Nowym Sączu. Rozmowę poprowadzi Filip Springer, który postara się wydobyć od rozmówców przepis na maksymalne zaangażowanie lokalnych środowisk w imprezę.

Kultura i sztuka są wyjątkowymi narzędziami – umiejętnie wykorzystane przemawiają bezpośrednio do naszych zmysłów i budzą emocje. Połączenie światów kultury i biznesu to doskonały przepis na wykreowanie wizerunku marki – mówiła rok temu Julia Kozak, członkini Rady Ekspertów THINKTANK. Czy jej słowa potwierdzi nasz tegoroczny ekspert Jacek Kłosiński? Jedno jest pewne. Podczas swojego panelu zdradzi, jak zbudować dobrą markę w pięciu krokach, jak zaplanować strategię, wybrać nazwę, stworzyć logo, identyfikację wizualną i stronę internetową dla marki. To wszystko 3 października w Krakowie.

Gdy już mamy markę i pomysł na jej wygląd, czas wypromować wydarzenie. W tym niezbędne, a na pewno niezawodne mogą okazać się media. A jak już mierzyć, to wysoko i sięgnąć po ogólnopolskie. Jak to zrobić, podpowiedzą red. Maciej Głogowski i Katarzyna Gralak z TOK.fm. Skorzystają z własnego doświadczenia, na przykładzie działalności stacji radiowych Grupy Radiowej Agory, czyli Radia TOK.Fm, Złote Przeboje i Pogoda.

Ale jak zgrabnie stworzyć historię wokół wydarzenia? W tym pomoże storytelling, czyli wprowadzenie opowieści jako narzędzia komunikacji w relacji między marką a klientem. Uchodzi za jedną z najskuteczniejszych technik marketingowych. W panelu na temat Tworzenia narracji w kulturze rozmowę z Jakubem Knerą, Łukaszem Najderem, Małgorzatą Halber i Michałem Liberą poprowadzi Anna Nacher.

Dźwigacze Kultury 2018 będą miały też swój manifest… kobiecości. Bo przecież Kultura jest kobietą! Artystki, pisarki, tłumaczki, aktorki, perfomerki, pieśniarki, kuratorki, dramaturżki, scenografki i reżyserki współtworzą wraz z mężczyznami polską kulturę. A na polu jej organizacji czyli w gronie edukatorów, animatorów i managerów stanowią wręcz większość. Porozmawiają o tym Anna Hryniewiecka z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Joanna Kos-Krauze z Gildii Reżyserów Polskich, Sylwia Chutnik – pisarka, Leszek Jażdżewski z „Liberté!” oraz Agata Dziduszko-Zygleska.

Ale to nie koniec. W ciągu dwóch dni uczestnicy wezmą udział w warsztatach Jak pozyskać sponsora, Zastosowanie i prezentacja metody design thinking czy Budowanie marki kreatora innowacyjności w kulturze. Podczas konferencji kilkudziesięciu przedstawicieli branży kultury wymieni swoje poglądy i doświadczenia z uczestnikami konferencji.

Celem Dźwigaczy Kultury jest rozmowa o wszelkich aspektach współczesnej kultury, od jej manifestacji w postaci mniejszych i większych wydarzeń, po dalekosiężne strategie i wpływ na gospodarkę. Tworzymy w Krakowie miejsce spotkania i wymiany doświadczeń, a także przestrzeń do dyskusji dla profesjonalistów związanych z kulturą nie tylko z Polski, ale też z całej Europy: to idealne pole do zdobywania wiedzy i doświadczeń, do badania i diagnozowania. W szeregu merytorycznych spotkań – wykładów, paneli i warsztatów – uczestnicy dowiedzą się, jak organizować i zapewniać finansowanie wydarzeniom, ale też jak planować długofalowe programy kulturalne oraz w jaki sposób ich realizacja może wpływać na dobrostan mieszkańców i nasze najbliższe otoczenie.

Spotkania urozmaici koncert L.U.C – 100 lat polskiej muzyki. To będzie niesamowity wieczór, unikatowe spotkanie artystów w repertuarze nawiązującym do historii polskiej muzyki filmowej. Szlagiery Henryka Warsa, muzyka do Dziecka Rosemary Krzysztofa Komedy, fragmenty soundtracku Jana A.P. Kaczmarka z Marzyciela i wiele więcej.

Konferencja Dźwigacze Kultury 2018
3, 4 października 2018 roku
Centrum Kongresowe ICE Kraków

Dodaj komentarz