• 2018-09-27

Znamy jurorów festiwalu Tofifest

Magdalena Łazarkiewicz, Michalina Olszańska, Anna Zamecka, Marcin Bortkiewicz i Marcin Sauter zasiądą w jury konkursu krótkometrażowego na Tofifest. To oni wybiorą najlepsze spośród trzydziestu zakwalifikowanych do konkursu filmów. Prawie połowa z nich to polskie premiery.

Jury TOFIFEST (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jury TOFIFEST (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku na Tofifest padł rekord zgłoszeń do konkursu krótkich metraże. Otrzymaliśmy prawie 4000 filmów, z których najlepsze zakwalifikowały się do konkursu. – Selekcja była z tego powodu wyjątkowo trudna. Nie było zakątka świata, z którego nie napłynęłyby zgłoszenia. Ostatecznie zobaczymy trzydzieści filmów, które odznaczyły się artystyczną świeżością. To wybory, które zaskakują i wyróżniają się na tle innych – zapewnia Szymon Zdziebło, selekcjoner sekcji.

Przekrój tematyczny filmów jest ogromny – w programie znalazły się surrealistyczne animacje, podejmujące refleksje nad miejscem człowieka we wszechświecie (szwajcarskie Circuit o mikro-ekosystemie ludzi czy polski Inny o oczekiwaniu na tajemniczego przybysza), krótkie fabuły, mające zdolność wywoływania uśmiechu i łez (polski Relax o dyrektorze domu wczasowego czekającym na przyjazd uchodźców, słowackie Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams o uczuciach w związkach czy litewskie Where Things, Where People Disappear o kleptomanie w klubie sportowym), poetyckie wizje (nowozelandzki Sparrow o chłopcu, który wierzy, że potrafi latać), jak i zaangażowane kino społeczne (podejmujący temat przemocy domowej Judgement z Filipin czy Prisoner of Society o transseksualnej kobiecie w Gruzji).

Konkurs filmów krótkometrażowych był dla Tofifest zawsze istotny, bo tylko przyglądając się stojącym za nimi młodym twórcom, można przewidywać kierunki rozwoju kina – to przecież reżyserzy krótkich metraży będą za parę lat nadawać mu ton. Dlatego festiwal rokrocznie powołuje profesjonalne jury, które dokonuje przydziału nagród. W tym roku składzie jurorskim znaleźli się chwalona w kraju i robiąca spektakularną karierę w Rosji aktorka Michalina Olszańska, doceniana reżyserka obsypanego nagrodami na całym świecie dokumentu Komunia, Anna Zamecka, uznany reżyser teatralny i filmowy, który zabłysnął debiutem Noc Walpurgii Marcin Bortkiewicz, jedna z czołowych polskich reżyserek, autorka kultowego „Ostatniego dzwonka” Magdalena Łazarkiewicz, oraz fotograf i dokumentalista związany z Toruniem Marcin Sauter.

Wyniki ich obrad poznamy już 27 października na gali zamknięcia festiwalu

TOFIFEST nazywany od lat „niepokornym festiwalem”, jest jednym z najciekawszych i najszybciej rozwijających się polskich festiwali. Koncentruje się na kinie, które nie boi się mówić o trudnych sprawach otaczającego nas świata i problemach współczesnych ludzi. Wśród gości festiwalu znaleźli się Geraldine Chaplin, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Emanuelle Seigner, Julian Sands, Joey Pantoliano, Ulrich Seidl, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska i wielu innych.

16. MFF TOFIFEST
Od 20 do 28 października 2018
Toruń

Dodaj komentarz