Wokół wystawy Ewy Ciepielewskiej

Shefter Gallery w Krakowie zaprasza wydarzenia towarzyszące wystawie Ewy Ciepielewskiej Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery.

Ewa Ciepielewska, „Chłopaki nie płaczą”, 1994 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Ciepielewska, „Chłopaki nie płaczą”, 1994 (źródło: materiały prasowe organizatora)

28 września, godz. 18.00

O innych latach 90-tych

Pierwsze spotkanie towarzyszące wystawie Ewy Ciepielewskiej Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery… połączone będzie z projekcją zapisu filmowego Holenderskie Ruskie,nakręconego w 1994 roku w Bieszczadach przez 13-letniego wówczas syna artystki, Józefa Siemińskiego. Film, dokumentujący wernisaż Ewy Ciepielewskiej, stopniowo przeradzający się w imprezę, będzie przyczynkiem do rozmowy o latach 90-tych w kulturze polskiej, o wernisażach, towarzyskich spotkaniach, pierwszych rave’ach. Być może nieprzypadkowo fascynujemy się dzisiaj najtisami” – i mimo oczywistych różnic – wiele łączy teraz z czasami sprzed trzech dekad. Obecne powracanie estetyk lat 90-tych być może nie tylko pustym fetyszyzmem, ale wynikać z doświadczania podobnej niepewności i podobnych lęków. I wtedy, i dziś zabawa staje się najlepszą drogą ucieczki i prywatną formą sprzeciwu  (prowadzenie: Kamil Kuitkowski, Ewa Ciepielewska)

5 października, godz. 18.00

O innym języku

Czy dwa słowa: „czarne pantery” są rasistowskie? O tym, jak słowa zmieniają swoje znaczenia i o granicach poprawności politycznej porozmawiamy na drugim spotkaniu wokół wystawy Ewy Ciepielewskiej. Punktem wyjścia będzie jej tytuł, cytat z wydanej przez BWA w Krakowie w 1994 roku książki Wojtka Bockenheima Życie jest gdzie indziej. Czyli LUXUS bez autoryzacji. W ciągu 24 lat ten pierwotnie odnoszący się do erotycznych fantazji cytat zyskał inne polityczne znaczenie i rozumiany jest (zwłaszcza w krajach anglofońskich) jako odniesienie do Partii Czarnych Panter – radykalnej, amerykańskiej organizacji politycznej, utworzonej przez czarną mniejszość w USA i działającej na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku. Czy w ciągu niecałych trzech dekad zmieniła się świadomość tego, co dyskryminuje i granic wolności w języku, czy przesadna poprawność polityczna stała się jednym z narzędzi opresji? (prowadzenie: Kamil Kuitkowski, Ewa Ciepielewska)

12 października, godz. 18.00

O innych duchowościach

Podróż do innych rzeczywistości, psychodelię, new age, buddyzm, antropozofię i inne ruchy kontrkulturowe w świecie zachodu w pełni zapoczątkował w latach 60-tych ruch hippisów. W Polsce zaczęły rozwijać się one na dobre w latach 90-tych, dzięki zmianom systemowym i obyczajowym. Czy budowanie prywatnej metafizyki i alternatywnych społeczności jest jedynie wynikiem zmian społecznych i nowego indywidualizmu, czy jest próbą ucieczki z skostniałego systemu i sprzeciwem wobec bądź elementem rewolucji konserwatywnej? O tym, czym było poszukiwanie własnej duchowości w latach 90-tych i czym jest teraz będziemy rozmawiać na trzecim spotkaniu wokół wystawy Ewy Ciepielewskiej Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery… (prowadzenie: Kamil Kuitkowski, Ewa Ciepielewska)

18 października, godz. 18.00

O innych formach oporu oraz finisaż

Czwarte i ostatnie spotkanie programu spotkań towarzyszącemu wystawie Ewy Ciepielewskiej i jednocześnie jej finisaż, podczas którego zajmiemy się możliwymi i niemożliwymi formami oporu i protestu. Zastanowimy się, czy budowanie własnych światów jest w stanie zmienić system. Czy obserwacja może stać się manifestacją? Czy sztuka jest formą partyzantki? Czy zwykłe płynięcie Wisłą jest w stanie uchronić jej ekosystem przed industrializacją? Czy lepiej konstruować koktajle mołotowa, czy sadzić „Świeże, dorodne jarzyny i dojrzałe owoce egzotyczne…”*, by rozsadziły rzeczywistość od środka? (prowadzenie: Kamil Kuitkowski, Kola Śliwińska, Ewa Ciepielewska)

Ewa Ciepielewska. Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery
Kuratorzy: Kamil Kuitkowski, Kola Śliwińska
Od 26 sierpnia do 18 października 2018 roku
Shefter Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz