• 2018-09-27

Współczesny gra Garbusa

Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego zaprasza 29 września na premierę Garbusa Sławomira Mrożka, która odbędzie się na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Spektakl reżyseruje Marek Fiedor.

Sławomir Mrożek, „Garbus”, reż. Marek Fiedor (źródło: materiały prasowe teatru)

Sławomir Mrożek, „Garbus”, reż. Marek Fiedor (źródło: materiały prasowe teatru)

Do pensjonatu przyjeżdżają dwie pary małżeńskie oraz Student. Kryzys w małżeństwie Barona i Baronowej widoczny jest gołym okiem – nie usiłują nawet zachować pozorów. Onek i Onka, wzięty prawnik i malarka, grają – przed światem i przed sobą – role zgodnej pary. W rzeczywistości żyją w ciągłym konflikcie, jaki musi wytworzyć się między artystką a filistrem.

Student jest małomówny i nietowarzyski; zachowuje się dziwnie. Nigdy nie zdejmuje rękawiczek – nie akceptuje swojej fizyczności. Onek jest oburzony faktem, że gospodarz pensjonatu jest garbaty. Baron jawnie kpi z Onka, doprowadzając jego zasady i pokrętne rozumowanie do absurdu. Jest mistrzem manipulacji. Bez trudu wmawia Once, że jej mąż – pryncypialny niepalący abstynent – jest nałogowym palaczem i alkoholikiem. Onkowi natomiast sugeruje, że Garbus chce ich otruć. I w tym wypadku ziarno pada na podatny grunt – hipochondrycznych skłonności Onka, który natychmiast zaczyna odczuwać dolegliwości żołądkowe. Baron umiejętnie podsyca w Onku lęk przed Garbusem; daje do zrozumienia, że Garbusa może wyleczyć z kompleksów jedynie kobieta. Onek zaczyna być zazdrosny o żonę…

Realizatorzy:

Reżyseria i scenografia: Marek Fiedor
Kostiumy: Nika Jaworowska
Muzyka i opracowanie muzyczne: Tomasz Hynek
Reżyseria światła: Jan Sławkowski
Projekcje i realizacja wideo: Marcin Dominiak
Inspicjentka, asystentka reżysera: Katarzyna Krajewit

Występują:

Onek – Krzysztof Boczkowski
Onka – Maria Kania
Baron – Wiesław Cichy
Baronowa – Zina Kerste
Student – Marcin Łuczak
Nieznajomy – Maciej Kowalczyk
Garbus – Maciej Tomaszewski

Sławomir Mrożek, Garbus
Premiera: 29 września 2018 roku, godz. 19.00
Scena Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu
Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

Dodaj komentarz