Polski dizajn w Budapeszcie

Po prezentowanej w pierwszej połowie roku wystawie Steps Ahead w Centrum Architektury Fuga, jesienią polski design powraca do Budapesztu. Aż dwie wystawy i instalacja w przestrzeni publicznej odbędą się w ramach tegorocznego Budapest Design Week.

„Miejskie prototypowanie”, fot. Andzia Moes, Budapest Design Week (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Miejskie prototypowanie”, fot. Andzia Moes, Budapest Design Week (źródło: materiały prasowe organizatorów)

W październiku w Budapeszcie Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz Instytutem Polskim w Budapeszcie zaprezentuje dwie nowe wystawy przygotowane specjalnie z myślą o projektowaniu w sąsiedzkim regionie Polski. Pierwsza z nich to Miejskie prototypowanie prezentująca projekty przygotowane do przestrzeni publicznej polskich miast zarówno przemysłowe, jak i społeczne. Wystawę uzupełni instalacja w ogrodzie Gyorgi Rath Villa autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Druga wystawa Korale koloru koralowego to próba określenia kolorystycznej tożsamości regionu, poprzez analizę barw wybranych przez projektantów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

Małe projekty mogą zmieniać rzeczywistość wokół nas – z pewnością przekonają się o tym widzowie wystawy Miejskie prototypowanie w Galerii Platan w Budapeszcie. Ekspozycję będzie można oglądać w ramach Budapest Design Week 2018 od 5 października do 2 listopada 2018 roku. Na budapeszteńskiej wystawie zwiedzający zobaczą projekty przygotowane do przestrzeni publicznej polskich miast. Są wśród nich propozycje przemysłowe (architektura, wzornictwo czy systemy miejskich mebli), ale też projekty społeczne, ukierunkowane na wybrane grupy odbiorców. Niektóre z prezentowanych propozycji mają charakter rozwiązań systemowych z możliwością wprowadzenia ich w całym mieście, inne dedykowane są konkretnym lokalizacjom.

Wystawie towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana mikro-instalacja In Situ – projekt ławki ogrodowej dla budapesztańskiego Muzeum Sztuki Stosowanej, który będzie zrealizowany w ogrodzie Gyorgi Rath Villa, tymczasowej siedzibie Muzeum. Nie jest to jednak typowa ławka ogrodowa. Projekt Pawła Grobelnego balansuje między obiektem użytkowym (ławką) a rzeźbą czy instalacją.

Kuratorem wystawy Miejskie prototypowanie i autorem mikro-instalacji jest Paweł Grobelny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich projektantów, absolwent poznańskiej ASP oraz Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu i Lyonie. Wśród jego kreatywnych pomysłów znajdują się między innymi projekty wnętrz, mebli czy przestrzeni publicznych. Organizator wystawy i instalacji: Instytut Adama Mickiewicza. Kurator wystawy i autor instalacji: Paweł Grobelny

Współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Instytut Polski w Budapeszcie, Muzeum Sztuki Stosowanej w Budapeszcie

Druga z wystaw prezentowanych podczas Budapest Design Week nosi tytuł znanej w polskim języku gry słów Korale koloru koralowego. Kuratorka wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie czy można wyodrębnić w projektowaniu kolorystykę typową dla krajów regionu: czeską i słowacką, węgierską czy polską? Wystawa jest próbą określenia kolorystycznej tożsamości Polski i krajów sąsiedzkich. Analizuje barwy wybrane przez projektantów z Czech, Polski, Słowacji i Węgier dla podobnych do siebie przedmiotów: wazonów oraz wzorów tkanin. Na podstawie zebranych obiektów powstaną zbiory kolorów: różów i błękitów, zieleni i żółci, które zaistniały w projektach pochodzących z Czech i Słowacji, Węgier i Polski.
Wystawa pokazana zostanie od 9 do 19 października w Galerii Fise w Budapeszcie, a następnie od 25 do 29 października na Designblok w Pradze.

„Korale koloru koralowego”, proj. Sara Kele, fot. Anna Orłowska (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Korale koloru koralowego”, proj. Sara Kele, fot. Anna Orłowska (źródło: materiały prasowe organizatorów)

W wystawie uczestniczą projektanci z Czech (Dechem Studio, Milan Pekar, Klara Sumova, Roman Sedina, Vessels Design, Geometr), Węgier (Eszter Soptei, Edina Andrasi, Sara Kele), Słowacji (Michaela Bednarova, Simona Janisova, Linda Vikova) oraz Polski (Maria Jeglińska, Monika Patuszyńska, August Studio, Sebastian Pietkiewicz, Agnieszka Bar, Andrzej Mędrek, Alicja Tyburska, Andrzej Bero). Organizator wystawy: Instytut Adama Mickiewicza Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
Współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Fise, Instytut Polski w Budapeszcie

Budapest Design Week
Od 5 października do 2 listopada 2018 roku
Galeria Fise  Budapeszt

Dodaj komentarz