HateFree?

Kronika Bytom zaprasza od 29 września na wystawę zbiorową HateFree?.

„HateFree?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„HateFree?” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Idea wystawy jest oparta na założeniu, że niska pozycja mniejszości romskiej w naszym społeczeństwie wynika z systematycznej nieskuteczności mechanizmów, które powinny zapewniać godne warunki życia wszystkim ludziom, bez względu na ich kolor skóry czy pochodzenie etniczne. Społeczność romska w Europie Środkowej i Wschodniej mierzy się z dyskryminacją pod różnymi postaciami, od nierówności w dostępie do dobrej jakości edukacji i legalnego zatrudnienia, po ataki na podłożu etnicznym.

Artyści na wystawie HateFree? stoją po stronie stygmatyzowanych z powodu swej odmienności. Analizują mechanizmy definiujące pewne grupy jako gorsze od innych czy społecznie wykluczone i wskazują niebezpieczeństwo wynikające z eskalacji nienawiści w naszym społeczeństwie. Jednocześnie demonstrują wiarę w symboliczną moc gestu artystycznego wyrażającego solidarność, a także jego konkretne skutki poza wąsko zdefiniowanym światem sztuki.

HateFree?
Artyści: Lukáš Houdek, Oto Hudec, Ivana Mariposa Čonková, Magda Fabiańczyk, Francesca and Sára, Milan Kohout, Kundy Crew, Lidija Mirković, Moje Ralsko, Csaba Nemes, Tomáš Rafa, Michaela Pospíšilová Králová, Richard Wiesner
Kuratorka: Zuzana Štefková
Od 29 września do 9 listopada 2018 roku
Kronika Bytom

Dodaj komentarz