Mistrzowie architektury: Ryo Abe

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Mistrzowie Architektury, organizowany przez katowicki oddział SARP. Październikowy wykład wygłosi Ryo Abe, architekt pochodzący z Japonii, gdzie od ponad 20 lat prowadzi pracownię AARA Architects Atelier Ryo Abe. W tym czasie wypracował sobie własny indywidualny styl, niezależny od panujących na świecie trendów.

„Mistrzowie architektury: Ryo Abe”, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Mistrzowie architektury: Ryo Abe”, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Najnowszy Mistrz Architektury spontaniczne i oryginalne formy projektów łączy z regionalnymi japońskimi technikami i materiałami oraz działaniem dyktowanym przez filozofię shintoizmu. Architektura Ryo Abe nie ma nic wspólnego z estetyką white boxu. Kształty jego realizacji i towarzysząca im narracja są zaskakujące, szczególnie dla Europejczyków. Japonia to kraj, którego kultura i architektura od zawsze rozwijały się niezależnie od pozostałych części świata. Przejawia się to w projektach twórcy, który w niezwykły sposób łączy oryginalne formy i idee z tradycyjnymi japońskimi technikami i materiałami.

Jego budynki pełne są spontaniczności, jak również gestów, kreujących dialog na linii człowiek-natura-architektura. Panuje tam idealna harmonia, w której budynek jest częścią środowiska. Ryo Abe tworzy w zgodzie z lokalną historią, religią, filozofią. Jego projekty możemy traktować jako przykład współczesnej sztuki japońskiej, ale także jako dialog teraźniejszości z przeszłością. Wykształcony na japońskim uniwersytecie architekt założył pracownie AARA w 1995 roku. W jego dorobku architektonicznym znajduje się wiele domów prywatnych, niewielkich budynków komercyjnych oraz budynków publicznych. W tej ostatniej kategorii Japończyk zdobył prestiżową nagrodę World Culture Building of the Year w 2011 roku za Shima Kitchen zlokalizowaną na wyspie Teshima. Podczas wizyty w Katowicach, architekt przedstawi przykłady współczesnej sztuki japońskiej, dialog teraźniejszości z przeszłością, a także w jaki sposób osiągnąć wyjątkowe efekty, wykorzystując lokalnie dostępne materiały.

 

Mistrzowie architektury: Ryo Abe
11 października 2018 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Dodaj komentarz