O rajskim domu Adama Joseph Rykwert

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki objął honorowym patronatem publikację Josepha Rykwerta O rajskim domu Adama. Idea pierwotnej chaty w historii architektury wydaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Esej ten jest fundamentalną rozprawą o pochodzeniu, związkach i interpretacjach idei pierwotnej chaty Adama w historii architektury – od biblijnych początków aż po współczesność.

Adam Rykwert, „O rajskim domu Adama”, Stowarzyszenie Architektów Polskich (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Adam Rykwert, „O rajskim domu Adama”, Stowarzyszenie Architektów Polskich (źródło: materiały prasowe wydawcy)

I oto ponownie otrzymuję do rąk mój Dom Adama, świeżutki i elegancki w swojej nowiutkiej szacie wydawniczej, niczym w nowej sukience. Nie mam zamiaru jednak być nadmiernie sentymentalny w tej kwestii. […] Moim celem nieodmiennie było zaoferowanie pewnego gruntu wędrującym w stronę niepewnej przyszłości, wystarczającej przestrzeni do refleksji przed podjęciem następnych działań […]– o polskim wydaniu we wstępie do książki pisze Joseph Rykwert.

Joseph Rykwert urodził się w 1926 roku w Warszawie. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 roku rodzinie Rykwertów udało się przez Litwę wyjechać do Wielkiej Brytanii. Autor O rajskim domu Adama jest od 60 lat jednym z najwybitniejszych krytyków i historyków architektury, a od 1996 roku prezydentem CICA – Międzynarodowej Rady Krytyków Architektury. Joseph Rykwert był w latach 1967-1980 profesorem University of Essex, następnie przeniósł się do Cambridge, a potem aż do 1988 roku był równolegle profesorem w Filadelfii na University of Pennsylvania. Za swoje dokonania otrzymał w 2014 roku Królewski Złoty Medal RIBA. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymał, jest też nagroda emigracyjnej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.

Idea pierwotnej chaty w historii architektury
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Premiera: wrzesień 2018

Dodaj komentarz