Architektura w Polsce 1945–1989

Książka jest dokładnie tym, co zapowiada jej tytuł – zakrojoną na 476 stron i 150 zdjęć, szeroką panoramą architektury PRL – od powojennej odbudowy, przez socrealizm i modernizm, aż do postmodernizmu. Choć na okładce widać gdański Falowiec, Anna Cymer przedstawia nie tylko osiedla, ale i rekonstruowane zabytki, socrealistyczne pałace dla ludu, tysiąclatki czy postmodernistyczne kościoły.

„Architektura w Polsce 1945-1989”, Centrum Architektury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

„Architektura w Polsce 1945-1989”, Centrum Architektury (źródło: materiały prasowe organizatorów)

Budownictwo PRL otacza nas wszędzie i każdy, nawet jeśli go nie ceni, ma z nim do czynienia na co dzień. Mimo że od upadku tamtego systemu minęło już blisko 30 lat, nadal tę architekturę ocenia się przez pryzmat polityczny (np. nieustanne pomysły, by wyburzyć Pałac Kultury i Nauki), nie jako (znaczącą!) część urbanistycznej rzeczywistości. Pisałam tę książkę z nadzieją, że pomoże w lepszym zrozumieniu tej epoki i – w optymistycznym wariancie – przyda się przy kolejnych debatach nad tym, czy kolejne budowle z tamtych czasów zachowywać czy burzyć. A jeśli tak, to dlaczego. A może chodziło o coś jeszcze innego? Wychowałam się na Osiedlu Prototypów na warszawskim Służewcu Przemysłowym, wśród bloków, z których każdy wzniesiono w innej, eksperymentalnej technologii prefabrykacji. Może po prostu już w dzieciństwie koncepcje architektoniczne drugiej połowy XX wieku weszły mi w krew i nie jestem już w stanie się od nich uwolnić? – mówi Anna Cymer

Anna Cymer (ur. 1978) – historyczka i popularyzatorka architektury, dziennikarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych i specjalistycznych, m.in. do ARCH i portalu culture.pl. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Maniakalnie fotografuje budynki.

Architektura w Polsce 1945-1989 Anna Cymer
Premiera: wrzesień 2018 roku
Centrum Architektury

Dodaj komentarz