• 2018-09-25

Usłyszeć Wszechświat

2 grudnia w budynku Focus w Warszawie 120 artystów Polskiej Orkiestry Radiowej i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Michała Klauzy wykona suitę Planety Gustawa Holsta oraz fragmenty poematu symfonicznego Ryszarda Straussa Tako rzecze Zaratustra. Narrację w trakcie koncertu poprowadzą znani popularyzatorzy astronomii z Torunia: Jerzy Rafalski i Piotr Majewski. W kulisy powstania muzyki wprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Wydarzenie będzie drugą odsłoną cyklu koncertów Moc Klasyki.

„Planety” (źródło: materiały prasowe)

„Planety” (źródło: materiały prasowe)

W trakcie koncertu przy dźwiękach suity Planety Gustawa Holsta publiczność wyruszy w muzyczną podróż ku kresom Wszechświata odwiedzając po drodze wszystkie planety Układu Słonecznego. Nowoczesne wnętrze biurowca Focus rozbłyśnie światłem gwiazd dzięki specjalnie zaaranżowanym iluminacjom zsynchronizowanym z muzyką wykonywaną na żywo. Przełomowe dzieło w karierze Gustawa Holsta zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem i stało się największym sukcesem kompozytora. Planety są jednym z najczęściej grywanych utworów brytyjskich, a swojemu autorowi zapewniły sławę i trwałe miejsce w historii muzyki.

Suita Gustawa Holsta to przykład niezwykłego mariażu muzyki, astronomii i astrologii, którymi kompozytor zainteresował się na początku XX wieku. Trwające około 50 minut dzieło na orkiestrę symfoniczną i chór żeński składa się z siedmiu autonomicznych części: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun opisujących planety oraz nawiązujących do ich znaczenia w astrologii. Pojawiający się w finale chór imituje głosy aniołów śpiewających w odległym, niebiańskim empireum Boga, których echo zatraca się powoli w nieskończoności Wszechświata.

Wspaniałą podróż w świat muzyki klasycznej i w głąb niezbadanych obszarów kosmosu rozpocznie słynny fragment z poematu symfonicznego Tako rzecze Zaratustra Ryszarda Straussa, dziś znany powszechnie jako motyw otwierający film Stanleya Kubricka 2001: Odyseja Kosmiczna. Jego przyprawiające o dreszcze pierwsze dźwięki obrazują harmonię i bezkres kosmosu.

Moc Klasyki – Planety
2 grudnia 2018 roku
Atrium Budynku Focus w Warszawie

Dodaj komentarz