• 2018-09-25

Jacob Aue Sobol. With and Without You

With and Without You to wyjątkowy projekt duńskiego fotografa Jacoba Aue Sobola, należącego do sławnej agencji Magnum Photos, który od 29 września można oglądać w Leica 6×7 Gallery Warszawa. Retrospektywna wystawa łączy osobistą pracę reporterską i ekspresyjne portrety z wirtuozerią fotografii ulicznej. Sobol w wyrazisty sposób rejestruje intymne spotkania z ludźmi: począwszy od ówczesnej partnerki Sabine z Grenlandii aż do przechodniów uchwyconych w zaułkach Tokijskiej dzielnicy rozrywki Shibuya. Wystawa obejmuje aż 150 monochromatycznych kadrów, scalając w jedną historię projekty zrealizowane na Syberii i w Gwatemali, na Grenlandii i w Japonii, w Tajlandii, Ameryce oraz w rodzinnym mieście twórcy – Kopenhadze.

Jacob Aue Sobol „With and Without You” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacob Aue Sobol „With and Without You” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacob Aue Sobol nie zajmuje się jednak dokumentacją konkretnych miejsc, tylko pełnymi emocji ludźmi. Sobol odnosi się do długiej tradycji fotografii humanistycznej, której przedstawiciele starali się odkrywać głębię i uniwersalność emocji nie biorąc szczególnie pod uwagę kultury czy wyznania. To co Sobol dodaje to: odwaga, bezkompromisowa wrażliwość i sugestywne spojrzenia na społeczeństwo, nie wyłączając jego marginesu. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, kwituje Sobol.

Te fotografie są bardzo proste. Odzwierciedlają to, kim jest Jakob: osobą z silną potrzebą podejmowania ryzyka, żyjącą pełnią życia, a co najważniejsze wchodzącą w relacje ludzi, których fotografuje. – komentuje cykl With and Without You Graham Dickie – Wszystko opiera się na bliskości duchowej uchwyconej przez aparat. Bliskość ta nie jest środkiem prowadzącym do celu, ale celem sam w sobie. Są to zdjęcia, nad którymi nie należy się zastanawiać, tylko je odczuwać. Ich tematem staje się poszukiwanie miłości i relacje międzyludzkie nierzadko dziejące się w trudnych warunkach.

„Fotografuj jak pijany muzyk grający na pianinie” – dodaje Sobol – mając na myśli fotografowanie „z ręki”, fotografowanie z intuicją i sercem, decydujący moment, w którym zapominamy, że trzymamy w rękach aparat. Wówczas robienie zdjęć jest jak oddychanie. Obszerny pokaz zdjęć Jacoba Aue Sobola With and Without You  jest drugą wystawą w Leica 6×7 Gallery Warszawa, po entuzjastycznie przyjętym projekcie Arrivals and departures pokazywanym w 2013 roku. With and Without You  będzie być może ostatnią wystawą twórcy w Polsce. W lipcu tego roku Sobol ogłosił swoje pożegnanie z fotografią. Obecnie jest rybakiem na odległej duńskiej wyspie.

Leica 6×7 Gallery Warszawa od dnia otwarcia wystawy oferuje 150 fotografii Jacoba Aue Sobola, od 2012 roku członka Magnum Photos, każda za 100 euro, uwzględniając również prace nigdy wcześniej niepokazywane. Artysta będzie obecny na wernisażu, na którym będzie świętować 42. urodziny. Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy oraz publikacja With and Without You (wyd. Super Labo, 2016 r).

Jacob Aue Sobol – urodzony w 1976 roku w Kopenhadze należy do grona najważniejszych współczesnych fotografów. Zyskał sławę dzięki swej pełnej dynamizmy fotografii czarno-białej. Cechuje ją zachwycające wyczucie formy oraz nieoczywiste cechy kompozycji, charakterystyczne dla używanych przez Sobola aparatów kompaktowych. Międzynarodową karierę rozpoczął projektem „Sabine”, a kolejne cykle „The Gomez Brito Family”, „I Tokyo”, „Arrivals and departures”, „By the River of Kings”, „Home”, „America”, „Road of Bones” – spotkały się z szerokim zainteresowaniem publiczności i krytyków, przynosząc kolejne wyróżnienia, wśród nich: Leica European Publishers Award (2009), Fogdals Foto Award (2007) , Word Press Photo (2006).

Jacob Aue Sobol. With and Without You
Kurator: Rafał Łochowski
Wernisaż: 28 wrzesnia 2018 roku, godz. 19.00
Od 29 września do 25 listopada 2018 roku
Leica 6×7 Gallery Warszawa

Dodaj komentarz