Dominika Kowynia. Podwójne wiązanie

Podwójne wiązanie to indywidualna wystawa Dominiki Kowyni, przygotowana przez katowicką Galerię Szarą specjalnie na tegoroczne WGW.

Dominika Kowynia, „Podwójne wiązanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Kowynia, „Podwójne wiązanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kowynia zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym, interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą. Tytułowe „podwójne wiązanie” odnosi się do sytuacji, w której otrzymujemy sprzeczne komunikaty od ważnej dla nas osoby, ze szczególnym naciskiem na kontekst feministyczny. Przykładem może być przypadek, w którym wykonywany przez kobietę zawód wymaga z jednej od strony umiejętności intensywnego konkurowania, a z drugiej łagodności – stereotypowej cechy kobiecości. Ta blokada, trudna do rozsupłania w rzeczywistości, jest inspirującym punktem wyjścia dla obrazów, które – co oczywiste – nie mają na celu ilustrowania problemu. Dreptanie ze złością w miejscu, porzucanie myśli w kluczowym momencie, zwroty akcji i kolejne supły. Obrazy, w przeciwieństwie do prawdziwego życia, rządzą się wymyślonymi prawami. Mogą być polem walki przez nikogo nie wygranej, lub miejscem tworzenia alternatywnych możliwości. Bywają też ćwiczeniem mentalnym przygotowującym do znalezienia realnego wyjścia z patowej sytuacji.

Dominika Kowynia (ur. 1978 r.) studiowała na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od kilkunastu lat pracuje, głównie jako asystentka w pracowni Malarstwa Andrzeja Tobisa. Zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym. Interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych i brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. W 2012 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. Ostatnio swoje prace pokazywała m.in. podczas Biennale Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej (2015 i 2017 – gdzie otrzymała wyróżnienie pisma NN6T), w Galerii Widnej w Krakowie (2017), w Fundacji Stefana Gierowskiego w Warszawie (2018), w Galerii Szarej oraz Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach (2018). Jest wegetarianką. Nie jest damą. Ma dwa koty i nie ma psa. Obrazy maluje w suszarni.

Dominika Kowynia. Podwójne wiązanie
Kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
Od 21 września do 14 października 2018 roku
KARROT w Warszawie

Dodaj komentarz