• 2018-09-22

Zdzisław Beksiński i Jerzy Lewczyński. Dopełnienie konieczne

23 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie rozpocznie się wystawa pt. Beksiński / Lewczyński. Dopełnienie konieczne.

„Beksiński / Lewczyński. Dopełnienie konieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beksiński / Lewczyński. Dopełnienie konieczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Razem z Muzeum Śląskim w Katowicach Galeria przygotowała jeszcze jeden projekt prezentowany w ramach Muzeum Beksińskiego. Projekt ten (wystawa i spotkanie) opiera się na odwołaniu do wieloletniej przyjaźni – osobistej i artystycznej – Zdzisława Beksińskiego z Jerzym Lewczyńskim. W ich przyjaźni, oprócz spotkań bezpośrednich, istotną rolę odgrywały listy, które były dla obu artystów także formą prowadzenia dyskusji o sztuce fotografii. (Beksiński i Lewczyński razem z Bogusławem Schlabsem tworzyli przez pewien czas prezentującą się wspólnie nieformalną grupę fotografików, potem Beksiński odstąpił na zawsze od fotografii).

Niewielką wystawę, na którą złożą się wybrane fotografie Beksińskiego ze zbiorów NCK w Krakowie oraz wybór fotografii Jerzego Lewczyńskiego ze zbiorów Muzeum Śląskiego zainauguruje spotkanie, podczas którego zaplanowano wystąpienia przedstawicielek MŚ i MGS o „dwugłosie artystycznym Beksiński/Lewczyński”. Wyjątkową okoliczność stanowić będzie pokaz slajdów z prywatnej kolekcji Jerzego Lewczyńskiego pokazujący przyjacielskie relacje obu artystów.

Beksiński / Lewczyński. Dopełnienie konieczne
Od 23 września do 28 październik 2018 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz