• 2018-09-21

Kamerdyner gorąco przyjęty na 43. FPFF w Gdyni

Kamerdyner otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkał się z gorącym przyjęciem widzów. Zbiera też przychylne recenzje wśród krytyków. Nowy film Filipa Bajona pojawi się w kinach już w najbliższy piątek.

„Kamerdyner”, fot. Rafał Pijarski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Kamerdyner”, fot. Rafał Pijarski (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Trzy lata zdjęć, ale w sumie sześć lat pracy. Wiele emocji, często stresu, ogromny rozmach produkcji. Mamy wielką nadzieję, że efekt będzie satysfakcjonujący dla widzów – powiedziała na konferencji prasowej Olga Bieniek, producentka filmu. Bilety na pokazy Kamerdynera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozchodzą się w mgnieniu oka, a film zbiera pozytywne opinie wśród krytyków i widzów.

Kamerdyner jest szczególnie gorąco przyjmowany przez mieszkańców Pomorza. Na specjalnych pokazach w Gdańsku i Wejherowie widzowie nie kryli wzruszenia opowiedzianą w filmie historią. Emocji nie krył Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin, który jest rodowitym Kaszubą.

Kamerdyner opowiada historię Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol ich gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W lasach piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Film w kinach 21 września. Na rynku dostępna jest książka Kamerdyner, która powstała na podstawie scenariusza. Jej autorami są Mirosław Piepka, Michał Pruski, Marek Klat i Paweł Kraśnicki. w sprzedaży jest już ścieżka dźwiękowa z filmu piosenką Korteza Stare drzewa. Utwór został skomponowany specjalnie do filmu Kamerdyner.

Kamerdyner, reż. Filip Bajon
Dystrybutor: Next Film
W kinach od 21 września 2018 roku

Dodaj komentarz